اوقات شرعی
 • چهارشنبه،29 آبان 1398
 • ورود
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 536
    کد: 160454
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۷/۲۲

    خدمات اربعین را امسال در عراق با هزینه کمتر و با کیفیت بهتر ارائه خواهیم داد/ نیروها و تجهیزات شهرداری به موقع برای خدمات رسانی دهه آخر صفر در مشهد حاضر خواهند بود

    سال گذشته حدود 4 میلیارد تومان هزینه مستقیم برای ارائه خدمات به زائران در اربعین در عراق هزینه شد که امسال پیش بینی می کنیم این هزینه به دلیل بهره وری و استفاده بهینه از امکانات حدود 50 درصد کاهش پیدا کند.
    خدمات اربعین را امسال در عراق با هزینه کمتر و با کیفیت بهتر ارائه خواهیم داد/ نیروها و تجهیزات شهرداری به موقع برای خدمات رسانی دهه آخر صفر در مشهد حاضر خواهند بود

    رئیس ستاد اربعین شهرداری مشهد مقدس با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده از سوی شهرداری مشهد برای خدمات رسانی به زائران در اربعین در شهر نجف گفت: با برنامه ریزی های انجام شده امسال اربعین خدمات به زائران را با هزینه کمتر اما با کیفیت بهتر از سال های گذشته ارائه خواهیم کرد.
    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد مقدس، محمدرضا کلایی امروز در نشست خبری تشریح برنامه های ستاد اربعین شهرداری مشهد افزود: طبق سال های گذشته و براساس سیاست های شورای پنجم شهرداری مشهد برای خدمات رسانی به زائران امام حسین(ع) این خدمات را در دو بخش حمل ونقل و رفت و روب متمرکز کرده است.
    وی اضافه کرد: در بخش حمل و نقل 100دستگاه اتوبوس که از مشهد به عراق اعزام خواهند شد زائران را از شوملی به نجف منتقل خواهند کرد که برای پشتیبانی این 100 دستگاه اتوبوس سه دستگاه تعمیرگاه سیار و یدک کش به عراق اعزام می شوند.
    وی به ارائه خدمات رفت و روب و نظافت شهر نجف در اربعین اشاره و اظهار کرد: در این راستا 700 پاکبان به نجف اعزام و روزانه 17.5 کیلومتر از فضای شهر نجف را رفت و روب ونظافت می کنند.
    کلایی ادامه داد: یکی از راهبردهای اصلی شورای پنجم و شهرداری مشهد برای خدمات رسانی در اربعین سال جاری در نجف و کربلا حفظ سطح خدمات همانند سال گذشته اما با هزینه کمتر بوده است لذا به گونه ای برنامه ریزی کرده ایم که نه تنها اربعین امسال سطح خدمات کاهش پیدا نکند بلکه با هزینه ای کمتر خدمات با کیفیت بالاتری به زائران ارائه شود.
    وی با بیان اینکه علیرغم افزایش نرخ ارز طبق پیش بینی های انجام شده هزینه های امسال شهرداری مشهد در اربعین 50 درصد کاهش خواهد داشت، تصریح کرد: سال گذشته حدود 4 میلیارد تومان هزینه مستقیم برای ارائه خدمات به زائران در اربعین در عراق هزینه شد که امسال پیش بینی می کنیم این هزینه به دلیل بهره وری و استفاده بهینه از امکانات حدود 50 درصد کاهش پیدا کند.
    معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد گفت: یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که افرادی که برای خدمات رسانی به کربلا ونجف اعزام می شوند آن را به نوعی پاداش می دانند و ما نیز سعی کرده ایم افرادی را در اربعین به کربلا و نجف برای ارائه خدمات اعزام کنیم که در طول سال به شهروندان خدمات بهتری را ارائه داده باشند که این خود باعث می شود همکارانمان در طول سال خدمات رسانی بهتری داشته باشند.
    رئیس ستاد اربعین شهرداری مشهد مقدس با اشاره به اینکه افرادی که از سوی شهرداری به عراق اعزام می شوند هیچ یک حق ماموریت دریافت نمی کنند، افزود: در حالی که طبق قانون این خدمات شامل حق ماموریت می شود اما کارکنان شهرداری خدمات رسانی به زائران امام حسین (ع) در اربعین را پاداش می دانند و تاکنون هیچ فردی دراین زمینه درخواست حق ماموریت نداشته وبا عشق وعلاقه قلبی خدمات رسانی کرده اند.
    وی اضافه کرد: خدمات رسانی شهرداری مشهد در عراق در اربعین به نوعی مانور خدمات در موقعیتی سخت و نمایشگاهی از ارائه خدمات وتوان مدیریت شهری شهرداری مشهد است، بگونه ای که در رسانه ها ویا هر نشستی که برگزار می شود از کیفیت وسرعت خدمات شهری مشهد سخن به میان می آید و اگر بازتاب های اقدامات انجام شده در اربعین توجه کنید، خدمات شهرداری مشهد درمقایسه با خدماتی که شهرداری تهران در کربلا در اربعین انجام می دهد چند سرو گردن بالاتر است.
    وی با بیان اینکه مهمترین موضوع برای ما با توجه به دهه آخر صفر اینست که خللی در خدمات رسانی در مشهد به وجود نیاید اظهارکرد: لذا تمام برنامه ریزی ها بگونه ای انجام شده که نیروهای شهرداری و اتوبوس ها در اسرع وقت بعد از اربعین به مشهد باز خواهند گشت و خللی در خدمات رسانی به زائران حضرت رضا(ع) در دهه آخر صفر ایجاد نخواهد شد.
    کلائی ادامه داد: یکی از مبناهای قانونی برای خدمات رسانی شهرداری مشهد در خارج از کشور دستور العمل های وزارت کشور است که مشخص کرده است به چه میزان توسط شهرداریها وسایر دستگاه ها در عراق خدمات رسانی انجام شود که بدین منظور ستاد اربعین درکشور واستان تشکیل شده و برای خدمات رسانی مناسب در اربعین برنامه ریزی می کند.
    رئیس ستاد اربعین شهرداری مشهد مقدس با بیان اینکه 8 سوله که توسط شهرداری مشهد در نجف وکربلا در حال احداث بود آماده بهره برداری شده است اظهارکرد: زمین این سوله ها توسط اتبع علوی تامین وخود سوله ها با کمک خیران وشهرداری مشهد احداث شده وظرفیت اسکان 12 هزار نفر را دارد که همین امر نیز باعث کاهش هزینه های اسکان شده است وبا توجه به اینکه این سوله ها باهزینه مشهدی ها احداث شده بگونه ای برنامه ریزی کرده ایم که بیشتر زائران مشهدی از آن استفاده کنند.
    وی به تجربیات چند سال گذشته در خدمات رسانی شهرداری مشهد به زائران در اربعین در عراق اشاره کرد و گفت: اکنون تجربیات فنی ما در خدمات رسانی در عراق نسبت به سال های گذشته بسیار افزایش پیدا کرده و سعی کرده ایم هر سال از تجربیات سال قبل استفاده کنسم که این موضوع در افزایش بهره وری و کیفیت خدمات رسانی تاثیر بسزایی داشته است.
    معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد افزود: در راستای ترویج فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی مان دوره های آموزشی برای رانندگان و پاکبانان اعزامی به نجف و کربلا برگزار و بسته های فرهنگی نیز در این مدت در این دو شهربه ویژه نجف که خواهر خواندگی با مشهد دارند در جهت تقویت پیوندهای فرهنگی توزیع خواهد شد.
    کلائی در خصوص هزینه های اقامت و ویزای کارکنان ستادی شهرداری که به عراق برای هماهنگی وخدمات رسانی اربعین اعزام می شوند، اظهار کرد: امسال تنها 70 نفر از همکاران ستاد به کربلا و نجف اعزام می شوند که نسبت به سال گذشته بسیار کمتر است و این در حالی است که تعدادی از ویزاها بصورت رایگان صادر شده است و در این مدت حجم کار آنقدر بالا خواهد بود که فرصت استفاده از هتل را نمی کنند.
    وی ادامه داد: یکی از اهداف ما این بوده است که به سمتی حرکت کنیم که مشارکت مردم در خدمات رسانی اربعین پر رنگتر و نقش ما تنها هماهنگ کننده باشد زیرا اگر اینگونه شود پایه خدمات رسانی در اربعین به زائران محکمتر خواهد شد.
    وی گفت: امسال با توجه به اینکه تعداد زیادی موکب توسط آستان قدس در قبل و بعد از مرز ایران و عراق ایجاد شده است این موضوع کمی بار شهرداری مشهد را سبکتر کرده است.
    رئیس ستاد اربعین شهرداری مشهد مقدس افزود: یکی از اقداماتی که در راستای کاهش هزینه ها و پر رنگتر کردن مشارکت مردم در خدمات رسانی به زائران اربعین انجام داده ایم استفاده از خدمات قشرهای مختلف مردم از جمله روحانیون، نانوایان، آشپزخانه ها، پزشکان و کامیون داران بوده است که بصورت داوبطلبانه خدمات رسانی خواهند کرد.
    کلائی به تاثیر گذاری خدمات رسانی شهرداری مشهد در افزایش تبادلات فرهنگی وجذب گردشگر اشاره کرد و گفت: بلاخره در طول سالیان گذشته شاهد افزایش مبادلات فرهنگی میان دو کشور و رونق گردشگری بوده ایم وبا توجه به افزایش نرخ ارز در 6 ماهه نخست امسال حضور زائران عراقی در مشهد افزایش چشمگیری داشته وباعث رونق گردشگری شده است.
    وی به بدرقه کاروان خادمان حسینی برای عزیمت به نجف وکربلا اشاره کرد و افزود: بدرقه خادمان حسینی بصورت هماهنگ روز سه شنبه 24 مهر ماه در حرم مطهر رضوی انجام خواهد شد.
    مجبد خبیری

    تعداد بازدید: 536
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر