اوقات شرعی
 • چهارشنبه،29 آبان 1398
 • ورود
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 114
    کد: 156839
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
    در سی و دومین جلسه علنی شورای شهر مشهد تصویب شد:

    انتشار 200 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای خرید اتوبوس برقی / ارائه تسهیلات جدید برای احداث مجتمع‌های ساماندهی مشاغل آلاینده و مزاحم

    بر اساس قانون، دولت می‌تواند 5500 میلیارد برای شهرداری‌ها اوراق مشارکت منتشر کند که تا دو هفته قبل دولت با انتشار اوراق جهت خرید اتوبوس مخالف بوده اما اعلام کردند اگر این هفته مصوبه انجام شود، دولت با انتشار 200 میلیارد تومان برای خرید اتوبوس با تعهد 50 درصدی اصل و سود توسط دولت موافقت خواهد کرد.
    انتشار 200 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای خرید اتوبوس برقی / ارائه تسهیلات جدید برای احداث مجتمع‌های ساماندهی مشاغل آلاینده و مزاحم

    شورای اسلامی شهر مشهد مقدس به لایحه دو فوریتی شهرداری مبنی بر انتشار 200 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای خرید اتوبوس برقی رای مثبت داد.
    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد مقدس، شورای اسلامی شهر، سی و دومین جلسه علنی خود را با سخنان محمد رضا حیدری، رئیس جلسه آغاز کرد. وی اظهار کرد: فضای نقد عالمانه به اداره سازنده جامعه کمک می‌کند که این از سیره ائمه است و اگر مورد نقد قرار گرفتیم همچون ائمه باید از مسیرش پاسخگو باشیم.
    وی با اشاره به اینکه موضوع اشتغال و اقتصاد مقاومتی در روز رسیدگی به صنایع کوچک باید مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: امروز روز ازدواج نامگذاری شده است که صفا و سادگی ازدواج علی (ع) و فاطمه(س) باید الگوی همه ما قرار گیرد.
    حیدری عنوان کرد: ما در شورای شهر به عنوان نهادی برخواسته از رای مردم، همیشه بر این موضوع تاکید داشتیم که باید از تشکل‌ها برای اداره بهتر امور بهره ببریم. مدیریت شهری باید از این ظرفیت استفاده کند. سال گذشته از این تشکل‌ها در برخی طرح‌ها استفاده شد که باعث کاهش هزینه‌ها و سرعت در امور شد.
    وی با اشاره به سالروز بازگشت آزادگان به وطن، گفت: بازگشت این آزادمردان به وطن، شور و نشاطی را در کشور ایجاد کرده بود. هماهنگی شده بود تا کمال سروی‌ها، رئیس شورای چهارم و از آزادگان سرافراز میهن برای تقدیر در این جلسه شورای پنجم حضور یابد که بنا به دلایلی ، این موضوع محقق نشد.
    رونمایی از پوستر همایش شهدای کارمند استان خراسان رضوی
    لازم به ذکر است در ادامه جلسه رونمایی از پوستر همایش شهدای کارمند استان انجام شد که قرار است 4 شهریور و در هفته دولت به یاد 700 شهید کارمند خراسان رضوی این یادواره برگزار می‌شود.
    سرهنگ کمالی، رئیس سازمان بسیج کارمندان استان خراسان رضوی در این خصوص اظهار داشت: اولین یادواره شهدای کارمند استان خراسان رضوی، 4 شهریور ماه مصادف با هفته دولت برگزار می‌شود.
    وی افزود: انسجام و همکاری خوبی در میان مدیران شهرداری مشهد وجود دارد که امیدوارم فرماندهان پایگاه های ما از این انسجام برای پیشبرد امور استفاده نمایند.
    کمالی خاطرنشان ساخت: 28 حوزه مقاومت در استان خراسان رضوی داریم که 6 حوزه مقاومت به صورت تخصصی فعالیت می‌کنند و 22 پایگاه در شهرستان‌ها مستقر می‌باشند. حوزه‌های تخصصی انرژی، محیط زیست، آستان قدس رضوی و شورای شهر و شهرداری را شامل می‌شود.
    وی گفت: 48 هزار بسیجی کارمند در استان خراسان رضوی داریم که هدف اصلی ما در خدمت دولت و نظام خواهد بود که با وجود هجمه‌ها اخیر، این موضوع باید پر رنگ‌تر شود.
    انتشار 200 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای خرید اتوبوس
    اولین دستور کار این جلسه علنی به بررسی لایحه دو فوریتی شهرداری در خصوص انتشار دو هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت برای خرید اتوبوس اختصاص داشت.
    رضا خواجه نایینی، معاون اقتصادی شهرداری مشهد در مورد ضرورت دو فوریت این لایحه اظهار کرد: بر اساس قانون، دولت می‌تواند 5500 میلیارد برای شهرداری‌ها اوراق مشارکت منتشر کند که تا دو هفته قبل دولت با انتشار اوراق جهت خرید اتوبوس مخالف بوده اما اعلام کردند اگر این هفته مصوبه انجام شود، دولت با انتشار 200 میلیارد تومان برای خرید اتوبوس با تعهد 50 درصدی اصل و سود توسط دولت موافقت خواهد کرد.
    وی بیان کرد: سال قبل هم دولت 5 هزار میلیارد مجوز انتشار اوراق مشارکت به شهرداری‌ها داده بود که در شهرداری‌ها فقط 1200 میلیارد محقق شد که 700 میلیارد توسط شهرداری مشهد جذب گردید.
    دریافت کلیه تعهدات 50 درصدی دولت در حوزه سود و اصل اوراق مشارکت در این دوره مدیریت شهری
    وی تاکید کرد: از روزی که ما کارمان را در دوره جدید مدیریت شهری آغاز کرده‌ایم، همه سهم 50 درصد خود را از دولت در حوزه اوراق مشارکت دریافت کرده‌ایم.
    محمد حسین ودیعی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در این خصوص گفت: ما در این مصوبه اجازه 200 میلیارد تومان استقراض را به شهرداری می‌دهیم که در دوره 4 ساله باید پرداخت نماید. دولت معمولا به تعهدات خودش در حوزه پرداخت 50 درصد اصل و سود اوراق مشارکت عمل نکرده است و شهرداری مجبور شده خودش این سهم را پرداخت نماید لذا درخواست دارم این لایحه دو فوریتی حداقل در یک جلسه کمیسیون بررسی شود.
    خرید اتوبوس 12 متری برقی باطری در دستور کار است
    احمد نوروزی، رئیس کمیسیون اقتصادی نیز تصریح کرد: سقف انتشار اوراق مشارکت دولت برای شهرداری‌ها در سال جاری مشخص است که اگر دیر بجنبیم ممکن است از استفاده آن محروم بمانیم.
    حسینی پویا، مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد اذعان داشت: ما به لحاظ قطعات اتوبوس در تحریم هستیم لذا در نظر داریم اتوبوس 12 متری برقی و باطری وارد نماییم که این کار حدود یک سال و نیم زمان لازم دارد.
    وی افزود: در زمانی نزدیک، 200 دستگاه اتوبوس فرسوده ما، از ناوگان خارج می‌شود. نوع اتوبوس را مشخص کرده و استعلام آن از ایران خودرو گرفته شده است اما با توجه به نوسان قیمت، نمی‌توان تعداد دقیق آن را مشخص کرد.
    در ماده واحده این مصوبه آمده است به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود مستند به بند د تبصره 5 قانون بودجه سال 1397 کشور و به منظور تامین منابع مالی مورد نیاز برای خرید اتوبوس، نسبت به انتشار اوراق مشارکت با سود علی‌الحساب، مورد توافق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به مبلغ دو هزار میلیارد ریال اقدام نماید.
    در تبصره‌های این مصوبه نیز آمده است که شهرداری مشهد مقدس پرداخت 50 درصد سود را در دوره‌های سه ماهه و 50 درصد اصل مبلغ را در پایان دوره مشارکت چهار ساله تعهد می‌نماید و تضمین 50 درصد اصل و سود اوراق، بر عهده دولت می‌باشد.
    اعمال ماده 9 برای تکمیل طرح میدان سعدی
    دومین دستور کار نیز به بررسی نظریه کمیسیون اقتصادی و نظریه کمیسیون حقوقی در خصوص اعمال ماده 9 قانون نحوه خرید و تملک اراضی و املاک و برای ملک واقع در طرح میدان سعدی اختصاص داشت.
    احمد نوروزی، رئیس کمیسیون اقتصادی عنوان کرد: همه املاک این محدوده تملک شده و تنها یک ملک در این محدوده مانده است. با توجه به جلساتی که برگزار شده چون تفاهم حاصل نشده است لذا ما با لایحه شهرداری برای اعمال ماده 9 برای تملک این ملک برای اصلاح مسیرهای ترافیکی موافقت نمودیم.
    محمد هادی مهدی نیا، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی نیز بیان داشت: این لایحه به کمیسیون تخصصی مربوطه ارجاع نشده است که جای اشکال دارد.
    در نهایت اعضا به این لایحه رای مثبت دادند. در ماده واحده این مصوبه آمده است در خصوص ملک باقیمانده در محدوده طرح میدان سعدی، با پلاک ثبتی 1 فرعی 5888 اصلی بخش یک مشهد متعلق به آقای صمد محمدیان اهرابی واقع در ابتدای خیابان چمران، روبروی بولوار شهید مدرس، با توجه به تایید ضرورت و فوریت اجرای طرح میدان سعدی و اصلاح مسیرهای ترافیکی موجود، شهردار مشهد مقدس به عنوان بالاترین مقام اجرایی در شهرداری، مجاز به اعمال ماده 9 قانون نحوه خرید و تملک اراضی و املاک می‌باشد.
    پاداش به کارکنان برای افزایش درآمدهای شهرداری
    دیگر دستور کار این جلسه علنی به بررسی نظریه کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص لایحه شهرداری در زمینه پاداش ویژه درآمدی اختصاص داشت.
    محمد حسین ودیعی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: سال گذشته مدیریت شهری پیشنهاد داشت برای بالابردن انگیزه کارکنانی که جهت ایجاد درآمد بیشتر تلاش می‌کنند 1 درصد از درآمدها اختصاص یابد.
    محمدرضا کلایی، معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد نیز اظهار کرد: سال گذشته در دوماه پایانی که با مشکل درآمدی مواجه بودیم، درخواست کردیم علاوه بر مشوق‌های بیرونی، به پرسنل خودمان نیز اعتماد کرده و آنها را در ازای افزایش درآمدها با کار بیشتر، تشویق نماییم.
    رشد 250 درصدی منابع شهرداری در سه ماه پایانی سال 96
    وی افزود: سال گذشته در سه ماه پایانی 250 درصد رشد در منابع درآمدی داشتیم که بخش عمده‌ای از آن، به خاطر همین مصوبه بود لذا امسال تلاش کردیم از ابتدای سال این پاداش را لحاظ نماییم که کار به پایان سال موکول نشود.
    وی ادامه داد: هدف ما این است که مدیران مناطق بتوانند در بعد از ساعات اداری نیروهای درآمدی را برای افزایش درآمدها بکار گیرند. البته هر کدام از کارکنان نمی‌توانند بیشتر از دو برابر پایه حقوق خود پاداش شامل این مصوبه را دریافت نمایند.
    احمد نوروزی، رئیس کمیسیون حقوقی نیز گفت: این مصوبه یک بار مراحل قانونی خود را طی کرده است و درصد جدیدی نیست که بخواهد دوباره بررسی شود. سیلی نقد هم به از حلوای نسیه است پس بهتر است در مقاطع مختلفی از سال، این پاداش‌ها پرداخت شود نه در پایان سال.
    با رای مثبت اعضا، مصوبه پاداش ویژه درآمدی برای دوره‌های 6 ماهه سال 97 تمدید شد.
    ارائه تسهیلات جدید برای احداث مجتمع‌های ساماندهی مشاغل آلاینده و مزاحم
    اعضا در چهارمین دستور کار به بررسی نظریه کمیسیون مشترک برنامه و بودجه، خدمات شهری، حقوقی و عمرانی در خصوص لایحه شهرداری در زمینه اصلاح مصوبه ارائه تسهیلات برای احداث مجتمع‌های ساماندهی مشاغل آلاینده و مزاحم پرداختند.
    خلیل‌الله کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد در این خصوص گفت: مشاغل مزاحم بر اساس اخرین برداشت حدود 25 هزار واحد صنفی در شهر مشهد را شامل می‌شوند. معمولا افرادی هم که این کسب و کار را انتخاب کرده‌اند اوضاع مالی مناسبی ندارند لذا یا باید شهرداری برای ساماندهی به این اصناف کمک نماید.
    وی افزود: دو روش برای ساماندهی مشاغل آلاینده و مزاحم وجود داشت که در روش اول، شهرداری زمین‌هایی را خریداری کرده و مجتمع‌هایی را می‌ساخت و سپس با فشار، نسبت به جابجایی مشاغل به این مجتمع‌ها اقدام می‌نمود که البته برخی مجتمع‌های ساخته شده با این روش هنوز پر نشده‌اند چون خود افراد در آن مشارکت نداشته‌اند. راه دیگر نیز مشارکت است که از طریق تعاونی‌ها انجام می‌شود.
    کاظمی با اشاره به اینکه دو مجتمع ساماندهی مشاغل آلاینده نیز در آینده به بهره‌برداری خواهد رسید، تصریح کرد: البته الزامی نداریم که همه صنوف را هم به بیرون شهر منتقل کنیم بلکه برخی از این صنوف اگر استانداردها را رعایت کنند می‌توانند در داخل شهر نیز فعالیت نمایند تا دسترسی مردم به آنها آسان باشد.
    محمد هادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی اذعان داشت: باید حداقل 70 تا 80 مجتمع ساماندهی دیگر ایجاد شود تا بتوانیم 26 هزار شغل مزاحم آلاینده شهر مشهد را ساماندهی نماییم.
    در نهایت اعضا به این اصلاحیه رای مثبت دادند که بر این اساس ماده واحده مصوبه شماره 3/3765/ش مورخ 1386/09/20 و بند 2 آن اصلاح و تبصره‌ها و بندهایی به شرح زیر به آن الحاق شد.
    ماده واحده اصلاحی: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، به‌منظور تشویق و ترغیب اشخاص حقوقی و حقیقی در احداث مجتمع‌های ساماندهی مشاغل آلاینده و مزاحم و ایجاد انگیزه برای انتقال مشاغل مزاحم به مجتمع‌های احداثی در اراضی با کاربری منطبق با طرح جامع یا مورد تأیید کمیسیون ماده پنج شورای عالی شهرسازی و معماری یا کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی استان، تسهیلاتی به شرح زیر اعطا نماید.
    بند 2 اصلاحی: حقوق ناشی از عوارض بر افزایش ارزش بهره‌برداری اعیان (موضوع مصوبه شماره 4/95/20819/ش مورخ 1395/11/20) و سهم سرانه‌های مرتبط با سطوح لازم برای تأسیسات، تجهیزات و خدمات عمومی و تفکیک و افراز موضوع بندهای 1 و 2 مصوبه 4/96/4688/ش مورخ 1396/3/29، از عرصه و اعیان (غیر از شوارع) بهره‌برداری‌های خدماتی درونگرا (حداکثر زیربنا تا 8 درصد از سطح اشغال مجاز و شامل مذهبی، سرویس بهداشتی عمومی، درمانی، تجاری مکمل، رستوران، اغذیه، اداری و انتظامی، مشروط به تأمین همه کاربری‌ها) و کارگاهی درونگرای مجتمع‌های ساماندهی مشاغل آلاینده و مزاحم که به تصویب کمیسیون ماده 5 یا کارگروه امور زیربنایی استان می‌رسد، از املاک تعاونی‌هایی که اعضای آن از اصناف مشمول مشاغل مزاحم هستند، دریافت نمی‌شود.
    تبصره 1: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌‎شود، معادل حقوق موضوع این بند را، در مورد سایر اشخاص حقیقی و حقوقی سرمایه‌گذار در احداث و ایجاد مجتمع‌های صنفی کارگاهی ساماندهی مشاغل مزاحم و آلاینده، که از تعاونی‌های اصناف مشمول مشاغل مزاحم و آلاینده دریافت نمی‌شود، به صورت یک فقره چک رأسی با سررسید آخرین تقسیط موضوع بند 1 مصوبه به همراه تضامین مربوط (وفق مصوبه چگونگی دریافت و تقسیط مطالبات شهرداری به شماره 5/96/19516/ش مورخ 1396/11/16 یا ترهین سند مالکیت عرصه واحدهای کارگاهی به نرخ کارشناسی رسمی روز) از سرمایه‌گذار دریافت و در صورتی که سرمایه‌گذار مذکور، حداقل تسهیلات (دریافت یک سوم بهای واحدها به صورت نقدی بر اساس ارزیابی کارشناسی رسمی دادگستری– بر مبنای ارزش عرصه مطابق کاربری اولیه قبل از تغییر و ارزش اعیان بر اساس بهای ساخت زمان انعقاد قرارداد- و باقیمانده طی اقساط مساوی 36 ماهه از متقاضیانی که به تایید سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی می‌رسد) را برای خریداران فراهم نماید، چک یاد شده را به وی مسترد و تضامین مربوط را آزاد نماید.
    تصویب تفریغ بودجه 119 میلیارد تومانی سال 96 سازمان آتش‌نشانی
    بررسی نظریه کمیسیون تلفیق و نظریه کمیسیون خدمات شهری در خصوص لایحه شهرداری در زمینه تفریغ بودجه سال 1396 سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد، در ادامه این جلسه علنی مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت این تفریغ بودجه از حیث منابع و مصارف به مبلغ یک هزار و 199 میلیارد و 878 میلیون و 758 هزار ریال بوده و نسبت به اصلاح بودجه سال 96 به میزان یک دهم درصد کاهش داشته است.
    جمال حسن بارانی، مدیر برنامه و بودجه شهرداری مشهد در پاسخ به سئوال رئیس شورای شهر گفت: سامانه قراردادها که چندسالی است در شهرداری مشهد راه‌اندازی شده است الزام ثبت قراردادها در مواردی است که از بودجه شهرداری مرکز باشد. البته در حال حاضر الزام شده است تا همه سازمان‌ها همه قراردادهای خود را ثبت نمایند.
    تصویب تفریغ بودجه 33 میلیارد تومانی سال 96 سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی
    بررسی نظریه کمیسیون تلفیق و نظریه کمیسیون خدمات شهری در خصوص لایحه شهرداری در زمینه تفریغ بودجه سال 1396 سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی، دیگر دستور کار این جلسه علنی بود.
    تفریغ بودجه این سازمان نیز با رقم 331 میلیارد و 85 میلیون و 320 هزار ریالی که از حیث منابع و مصارف نسبت به اصلاح بودجه سال 96 با رشد 2 درصدی مواجه بوده است، تصویب شد.
    تصویب تفریغ بودجه 11 و نیم میلیارد تومانی سال 96 سازمان فاوای شهرداری
    آخرین دستور کار این جلسه علنی نیز به بررسی نظریه کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه شهرداری در زمینه تفریغ بودجه سال 1396 سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات اختصاص داشت.
    این تفریغ بودجه با رقم 115 میلیارد و 532 میلیون و 533 هزار ریال و با کاهش 12 درصدی نسبت به اصلاح بودجه سال 1396 از حیث منابع و مصارف تصویب شد.
    احمد پورمفردی

    تعداد بازدید: 114
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر