اوقات شرعی
 • چهارشنبه،29 آبان 1398
 • ورود
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 151
    کد: 154348
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
    رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس عنوان کرد:

    تحقق روزشمار 64 درصدی درآمدهای شهرداری مشهد در ۱۰۳ روز نخست سال 97 / بررسی 101 طرح و لایحه در کمیسیون برنامه و بودجه طی 9 ماه گذشته

    معتقدیم رسیدن به نظام درآمدی پایدار نیازمند محاسبه مجدد بهای خدمات است. باید بهای خدمات حوزه‌های خدمات شهری، رفت و روب و عمرانی مجددا مورد محاسبه قرار گرفته و بهای تمام شده بدست آید تا کنترل هزینه‌ها صورت گیرد.
    تحقق روزشمار 64 درصدی درآمدهای شهرداری مشهد در ۱۰۳ روز نخست سال 97 / بررسی 101 طرح و لایحه در کمیسیون برنامه و بودجه طی 9 ماه گذشته

    رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس از تحقق روز شمار 64 درصدی درآمدهای شهرداری در ۱۰۳ روز گذشته خبر داد.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، بتول گندمی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: این کمیسیون از ابتدای شورای پنجم تاکنون 43 جلسه تشکیل داده و 130 ساعت کار کارشناسی انجام داده است.
    وی افزود: نگاه اعضای کمیسیون به انجام کار مطالعه شده و گرفتن نظرات شهروندان و ذی نفعان در هر تصمیم بوده است. لذا به خروجی‌های کارگروه‌ها اهمیت داده‌ایم. 71 لایحه و 30 طرح در این کمیسیون تاکنون بررسی شده است. همچنین این کمیسیون 20 مصوبه را پیگیری کرده است. پاسخگویی به 14 اعتراض هیات تطبیق و بررسی 179 دستور کار از اهم فعالیت‌های 9 ماهه این کمیسیون بوده است.
    کاهش 70 میلیارد تومانی هزینه‌ها در اصلاح بودجه سال 96 و افزایش درآمدهای پایدار به 26 درصد در سال 97
    گندمی اذعان داشت: مهم‌ترین دستور کار کمیسیون، اصلاح بودجه سال 96 شهرداری مشهد بود که رویکرد ما کاهش هزینه‌ها بود. با این رویکرد 70 میلیارد تومان کاهش در هزینه‌ها صورت گرفت. قصد سهم درآمدهای پایدار را نیز افزایش یابد که این مهم در بودجه سال 97 محقق شد و از 20 به 26 درصد رسید.
    وی خاطرنشان ساخت: از مهمترین تبصره‌های بودجه سال 97 شهرداری می‌توان به تاکید بر نظام شایسته سالاری، بهبود خدمات رفاهی کارکنان، اصلاح نظام کارانه و ... اشاره کرد.
    رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ادامه داد: اگر می‌خواهیم به یک سازمان استراتژی محور برسیم باید شهرداری به نیروهای خود توجه ویژه‌ای داشته باشد. ضعف عمده‌ای که در عملیاتی نشدن برنامه‌های سال‌های گذشته دیدیم عدم پیوند بین برنامه‌ها و نیروهای شهرداری بوده است. تنها 5 درصد از پرسنل شهرداری توانسته‌اند با برنامه‌ها و مفاهیم آن ارتباط برقرار کنند که برای دستیابی به اهداف کافی نیست.
    مدیریت هزینه‌ها با محاسبه مجدد بهای تمام شده خدمات شهرداری
    گندمی تصریح کرد: در تبصره 30 بودجه سال 97 خواسته‌ایم بر روی اولویت‌بندی پروژه‌ها کار شود. در همین راستا اولویت‌بندی پروژه‌های عمرانی و فرهنگی انجام شده است.
    وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین نکات مورد تاکید در بودجه 97، مدیریت هزینه است، ابراز کرد: معتقدیم رسیدن به نظام درآمدی پایدار نیازمند محاسبه مجدد بهای خدمات است. باید بهای خدمات حوزه‌های خدمات شهری، رفت و روب و عمرانی مجددا مورد محاسبه قرار گرفته و بهای تمام شده بدست آید تا کنترل هزینه‌ها صورت گیرد.
    وصول 134 میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری که قبلا از آن چشم‌پوشی می‌شد
    رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: در نحوه دریافت مطالبات شهرداری از شهروندان، مصوبه مشخصی داشته‌ایم. اگر رویه گذشته حاکم بود قطعا باید 134 میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری در سال گذشته چشم پوشی می‌کردیم اما با گذراندن این مصوبه در سه ماه ابتدای سال جاری، 134 میلیارد تومان را که قبلا شهرداری در قالب تخفیف 40 درصدی از آن می‌گذشت وصول شد. حالا تخفیف‌های ما پلکانی است و از 26 درصد با 18 درصد می‌رسد.
    گندمی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از اعتبارات را بر روی درآمد و هزینه برده‌ایم، اذعان داشت: ستاد درآمدهای پایدار مجددا کلید خورد. بر روی ظرفیت‌های بیرونی جهت درآمدهای پایدار تمرکز شده است و دو ماه است این ستاد مجددا آغاز به کار کرده است تا درصد درآمدهای پایدارمان افزایش پیدا کند.
    کلید خوردن مجدد ستاد درآمدهای پایدار شهرداری مشهد
    وی ادامه داد: این ستاد، کارگروه‌های مختلفی دارد که از جمله آن می‌توان به کارگروه مدیریت هزینه اشاره کرد. معتقدیم نباید شهر گران اداره شود. می‌خواهیم در مقایسه‌ای که با سایر کلان شهرها خواهیم داشت شهر مشهد برابر یا حتی ارزان‌تر از سایر کلان‌شهر‌ها اداره شود.
    گندمی افزود: کارگروه بعدی، در راستای کاهش کمک شهرداری به سازمان‌ها فعالیت می‌کند و در این کارگروه سازمان‌ها را سوق می‌دهیم به سمت منابع درآمدی جدید پیش روند تا از یارانه شهرداری بی‌نیاز شوند.
    وی ابراز کرد: کارگروه بعدی ظرفیت‌های حریم شهر مشهد است. ظرفیت‌های حریم در طرح جامع جدید افزایش چشم گیری داشته است. اگر شهرداری بخواهد به این حریم ورود پیدا کند این کارگروه می‌خواهد استحصال درآمد‌های حریم را با دقت خاصی انجام دهد. ما در حریم تعهداتی مثل اتوبوسرانی و آتش‌نشانی را پذیرفته‌ایم که جزو وظایف ما نیست که کارگروه درآمدهای حریم در این حوزه کار می‌کند. همچنین کارگروه سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها نیز برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری تصمیم‌گیری می‌کند.
    ارائه برنامه عملیاتی 97 – 1400 شهرداری مشهد به شورا
    رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس بیان داشت: تدوین برنامه عملیاتی 97 – 1400 شهرداری یکی از اولویت‌های ما است که در کمیسیون برنامه و بودجه به آن پرداخته‌ایم. بعد از پیروزی لیست امید با گزارش گیری‌های که انجام دادیم، تدوین این برنامه که از قبل آغاز شده بود مورد بازنگری قرار گرفت. این لایحه باید پایان اردیبهشت ماه از سوی شهرداری به شورا ارائه می‌شد که پنج شنبه گذشته به شورا آمده است.
    گندمی ادامه داد: مضامین این برنامه شامل شهری با حمل و نقل در دسترس، کاهش ترافیک شهری، تعادل بخشی در ابعاد حمل و نقل، شهر پاک، شهر امید با قابلیت زندگی مطلوب، شهر متوازن و پایدار، شهر رقابتی با اقتصاد پایدار می‌باشد که ما اهداف این مضامین را مورد بازبینی قرار داده‌ایم که این برنامه در کمیسیون‌ها بررسی و سپس در کمیسین تلفیق تصویب می‌شود و برای رای نهایی به صحن علنی ارائه می‌شود.
    سرانه 378 هزار تومانی شهرداری به ازای هر شهروند برای نگهداشت شهر در سال 97
    وی به مقایسه اعدا و ارقام بودجه سال 96 و 97 شهرداری مشهد مقدس پرداخت و افزود: هزینه‌های جاری سال 96 معادل یک هزار و 161میلیارد تومان یعنی حدود 17 درصد از کل بودجه بوده که در تفریغ بودجه قرار است 6 در صد از آن کاهش یابد. در سال 97 در بخش هزینه‌های جاری یک هزار و 200 میلیارد تومان یعنی همان 17 درصد اعتبار اختصاص داده‌ایم.
    گندمی اظهار داشت: سرانه نگهداشت شهر در سال 96 به ازای شهر شهروند مبلغ 372 هزار تومان بود که این رقم در سال 97 به 378 هزار تومان رسیده است.
    رشد 66 درصدی وصول درآمدهای شهرداری مشهد در ۱۰۳ روز نخست سال 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل
    وی ابراز کرد: در بخش هزینه‌های عمرانی در سال 96 اعتبار 5 هزار و 853 میلیارد تومانی اختصاص یافته بود که سهم 83 درصدی از بودجه را به خود اختصاص داده بود. این رقم در سال 97 با همان نسبت 83 درصدی به رقم 6 هزار و 23 میلیارد تومان رسیده است. در حوزه نگهداری فضای سبز نیز این رقم در سال 96 معادل 196 میلیارد تومان بود که در سال 97 به 204 میلیارد تومان رسیده است.
    رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با اشاره به تحقق روزشمار 64 درصدی درآمدهای شهرداری در ۱۰۳ روز نخست سال جاری، رقم آن را 444 میلیارد تومان اعلام کرد که با رشد 66 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مواجه بوده است.
    افزایش نسبت پروانه‌های ارجاع شده به نظام مهندسی از 500 به 1600
    گندمی گفت: نسبت پروانه‌های ارجاع شده به نظام مهندسی از 500 به 1600 رسیده است که با دو مرحله‌ای شدن صدور پروانه‌ها، یقینا این روند رو به افزایش خواهد بود. در زمینه تامین اجتماعی متاسفانه با همه تعاملی که داشته‌ایم، رویه فعلی، سرگردانی بیشتر شهروندان را در پی داشته است. امیدوارم در این خصوص مدیران کشوری و استانی بازنگری جدید در شیوه عمل تامین اجتماعی داشته باشند تا موجب سرگردانی شهروندان نشود.
    وی افزود: در حوزه درآمدی، افزایش درآمدهای پایدار را داشته‌ایم. سهم کلان‌شهرها متاسفانه به درستی لحاظ نمی‌شود. ما خواسته‌ایم سهم 88 به 12 همانند تهران برای مشهد نیز لحاظ شود. در مالیات بر ارزش افزوده سهم مشهد را با لحاظ 70 به 30 تقسیم می‌کنند که مورد اعتراض جدی ماست. میزان زایران ورودی به مشهد نیز در این حوزه لحاظ نمی‌شوند. از دولت می‌خواهیم این رویه اصلاح شود.
    55 هبه و بخش موردی در شورای چهارم به ارزش 127 میلیارد تومان
    رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در مورد هبه‌ها نیز گفت: مخالفت با هبه‌ها و بخشودگی‌ها یکی از رویکردهای ما بوده است. 55 مورد هبه و بخشش موردی در پایان دوره گذشته داشته‌ایم. 127 میلیارد تومان در زمان خودش برآورد ریالی این هبه ها بوده است. 16 مورد یعنی 27 درصد از این بخشودگی‌ها مربوط به 5 ماه پایان دوره گذشته بوده است.
    گندمی افزود: کمیسیون برنامه و بودجه ضمن بررسی مصوبات مربوط به املاک و مستغلات، از شهرداری خواسته است آن دسته از مصوبات که در زمان قانونی به تعهدات خود عمل نکرده‌اند گزارش به شورا ارائه شود. شورای پنجم در یک اقدام یک میلیارد تومان کمک برای ایاب و ذهاب دانش آموزان استثنایی قرار داد زیرا اعتقاد داشت از یارانه حمل و نقل عمومی شهرداری برای سایر شهروندان بهره مند نمی‌شوند. ما تا کنون در شورای پنجم هیچگونه هبه‌ای نداشته‌ایم.
    پیش‌بینی کسری بودجه 1070 میلیارد تومانی شهرداری در سال جاری بخاطر اوضاع فعلی اقتصادی کشور
    وی با اشاره به اینکه روز گذشته کمیسیون تلفیق شورا با دستور کار بررسی اوضاع فعلی اقتصادی کشور برگزار شد، ابراز کرد: ما با یک هزار و 70 میلیارد تومان کسری بودجه به شرط تحقق صددرصدی بودجه شهرداری در سال جاری مواجه خواهیم شد و این در صورتی است که اوضاع کشور از لحاظ اقتصادی بدتر نشود. با بازنگری در اولویت‌ها، قصد داریم این کسری بودجه را کاهش دهیم.
    گندمی عنوان کرد: در راستای همکاری با صنعت، لایحه تسهیل پاسخگویی به صنایع حریم بزرگراه آزادی را در دستور کار داریم. تا کنون پیشنهاد خاصی برای نامگذاری خیابان یا میدانی بنام صنعتگران ارائه نشده که رسیدگی نشده باشد که در صورت ارائه رسیدگی خواهد شد.
    وی در مورد سازمان فاوا نیز گفت: سازمان فاوا درآمدهایش 105 درصد در سال 97 افزایش یافته است. براساس آخرین آمار، تحقق سه ماهه این درآمدها چشم‌گیر بوده است و امیدواریم به اهداف خود برسیم.
    رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس بیان کرد: ما سال گذشته در خصوص اوراق مشارکت خط دوی قطار شهری توانستیم تعهد 530 میلیارد تومان دولت به بانک‌ها را گرفته و پرداخت نماییم.
    در زمینه کاهش هزینه‌ها، خط قرمز ما، حقوق، مزایا و رفاهیات پرسنل شهرداری است
    گندمی در مورد کاهش هزینه‌ها نیز گفت: ما یک خط قرمز داریم آن هم نیروها و پرسنلی هستند که برای شهرداری کار می‌کنند و نباید به هیچ عنوان برای کاهش هزینه‌ها از حقوق و مزایای آنها کاسته شود.
    وی خاطرنشان ساخت: در حوزه رفاهی، تصمیمات جدیدی گرفته شده است زیرا قبلا رفاهیات فقط شامل بخشی از پرسنل بود که رابطه استخدامی با شهرداری داشتند اما ما تصویب کردیم رفاهیات شامل همه نیروهای شهرداری با هر وضعیت قراردادی شود که اجرای این مصوبه فقط در ماه رمضان بار مالی 6 میلیارد تومانی به همراه داشت و باید در اصلاح بودجه دیده شود. این بخش‌ها خط قرمز ماست. در سایر حوزه‌ها باید فرآیندها و رویه‌ها را به صورتی بازنگری کنیم تا هزینه‌ها کاهش یابد.
    تعدیل نیرو نداریم
    رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در خصوص موضوع تعدیل نیرو نیز عنوان کرد: تاکنون آخرین آمار نیروی انسانی شاغل در شهرداری مشهد شامل سازمان‌ها، مناطق و ستاد، 14 هزار و 698 نفر اعلام شده است که بیش از 7 هزار نفر رابطه استخدامی داشته و بقیه رابطه استخدامی با شهرداری ندارند. البته این آمار هنوز قطعی نیست. هنوز این آمار برای ما جای سئوال دارد. شهرداری‌ها در همه کشور از این درد رنج می‌برند که نمی‌توانند آمار دقیقی از نیروها داشته باشند.
    گندمی در پاسخ به سئوالی درباره تعدیل نیروی منطقه ثامن نیز ابراز کرد: در منطقه ثامن، توافقی بین شهرداری و شرکت مسکن سازان ثامن صورت می‌گیرد که برخی از قطاع‌ها توسط آنها و برخی دیگر توسط مسکن سازان انجام شود. نیروهای تعدیل شده، رابطه قراردادی با شهرداری نداشته و نیروی شرکت مسکن سازان بودند.
    پرداخت ماهانه 100 میلیارد تومان حقوق به پرسنل دارای رابطه استخدامی و پیمانکاری شاغل در ستاد، سازمان‌ها و مناطق شهرداری مشهد
    وی تاکید کرد: ما در شهرداری شاید مازاد نیرو داشته باشیم اما در شرایط فعلی اقتصادی جامعه، شهرداری کارهایی را بر عهده دارد که می‌تواند بر عهده این نیروها بگذارد و نیازمند تعدیل نباشد. اگر برون سپاری در شهرداری صورت می‌گیرد باید با کاهش هزینه باشد نه اینکه کار واگذار شود و نیرو بماند. در کل تصمیمی در بودجه 97 شهرداری برای تعدیل نیرو در شهرداری مشهد نداریم.
    گندمی اذعان داشت: با ایجاد خزانه متمرکز، پرداخت حقوق متمرکز را در حال پیگیری داریم تا بی‌عدالتی‌های احتمالی موجود که شاهد هستیم برطرف شود. در حال حاضر سر جمع حقوق و مزایای پرداختی کل مجموعه شهرداری شامل ستاد، مناطق، سازمان‌ها شامل نیروهای رسمی، پیمانکاری، بخش خصوصی، کارمعین، پیمانی و شرکتی در ماه 100 میلیارد تومان است که این رقم تنها در ستاد شهرداری 15 میلیارد تومان می‌باشد.
    تکلیف شهرداری برای ارائه سیاست‌های استفاده از ظرفیت‌های اقتصاد زیارت
    وی گفت: در تبصره 50 بودجه سال 97 شهرداری را مکلف کرده‌ایم تا سیاست‌های خود را زمینه استفاده از اقتصاد زیارت و وجود زائران با تعامل سایر دستگاه‌ها طی سه ماه تدوین و به شورا ارائه نماید که منتظر این لایحه هستیم.
    گندمی اذعان داشت: در سال 96، هنگام بررسی بودجه سال 97 آلبوم بودجه 97 را روی سایت قرار دادیم و نقدها و نظرات شهروندان را دریافت و از آن استقبال کردیم. اطلاح بودجه سال 97 را هم روی سایت قرار می‌دهیم تا از نظرات مردم بهره‌مند شویم.
    شهامت شهرداری مشهد مقدس در راه‌اندازی سامانه فاش
    وی خاطرنشان ساخت: سامانه فاش راه‌اندازی شده است و تمام قراردادهای شهرداری حتی قراردادهای خرد در این سایت بارگذاری شده است. این کار شهامت می‌خواهد. شهروندان با مراجعه به این سامانه می‌توانند اصلاعات خود را بالاتر برده و بر کار شهرداری نظارت نمایند.
    رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در پایان اذعان داشت: در حوزه ایمنی و بحران هم، که بنده رییس کارکروه آن در کمیسیون خدمات شهری هستم مقرر شد در تمام سازمان‌ها و مناطق، کارشناس مسئولی، مسئولیت بحران و ایمنی را ذیل مدیر منطقه یا سازمان داشته باشد. ما نقشه خطر پذیری شهر مشهد را نداریم که باید هر چه سریعتر تدوین شود. همچنین امیدواریم سازمان فاوا به نقشه خطوط انتقال انرژی در شهر مشهد برسد.
    احمد پورمفردی

    تعداد بازدید: 151
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر