اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 141
    کد: 148190
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
    در نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس صورت گرفت؛

    تصویب بودجه سال 97 یازده سازمان و شرکت وابسته به شهرداری مشهد مقدس

    در بودجه سال 97 و برنامه‌های سال آینده، استفاده از گونه‌های کم آب طلب، گونه‌های گیاهی مناسب کمربند سبز که برای کمبود منابع آبی تعریف شده است و همچنین استفاده از آب تصفیه شده فاضلاب در دستور کار قرار گرفته است.
    تصویب بودجه سال 97 یازده سازمان و شرکت وابسته به شهرداری مشهد مقدس

    شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در نوزدهمین جلسه علنی خود به لایحه بودجه 11 سازمان و شرکت وابسته شهرداری مشهد مقدس برای سال 97 رای مثبت داد.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر با سخنان محمدرضا حیدری، رییس جلسه آغاز شد.
    وی اظهار کرد: امروز زاد روز بزرگداشت نظامی گنجوی، چهره قدر و توانمند شعر فارسی است.
    وی افزود: در ثبت مفاخر ایرانی مثل این چهره ادبی مناقشاتی بین ایران و برخی کشورهای آسیای میانه بوجود آمده است و درصدد هستند به ناحق مفاخر ایرانی را به نام خودشان ثبت کنند، ثبت این روز به نام نظامی گنجوی اگرچه خیلی دیر اما باز هم غنیمت است.
    رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ادامه داد: نظامی گنجوی گنج‌های بسیاری را در عرصه شعر و ادب فارسی از خود به یادگار گذاشته است، خسرو شیرین، هفت پیکر، پنج گنج، لیلی و مجنون و سایر آثار ارزشمند ایشان از این دسته‌اند، لذا ما نباید اجازه دهیم این سرمایه‌ها در اختیار دیگران قرار گیرد.
    وی با یاد آوری 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا گفت: یاد و خاطره شهدای قبل از پیروزی انقلاب که برای به ثمر نشستن این انقلاب به شهادت رسیدند و شهدایی که در جریان هشت سال دفاع مقدس و سال‌های پس از آن به شهادت رسیدند را گرامی می‌داریم .
    حیدری افزود: شهدا نقش بی‌بدیلی در حفظ امنیت و استقلال کشور و به‌ویژه در حفظ آرمان‌های انقلاب داشته‌اند و در راه آن جانفشانی کرده‌اند.
    وی در ادامه سخنان خود در نوزدهمین جلسه صحن علنی شورای شهر، سالروز شهادت سردار سرافزاز خطه خراسان شهید برونسی در روز 25 اسفند را گرامی داشت و افزود: شهید برونسی بدون طی کردن مدارج علمی و دانشگاهی و با تکیه بر خلاقیت ذاتی و توانمندی خود به عنوان فرمانده در عملیات‌های مهم نقش بی‌بدیلی را ایفا کرده است.
    رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصریح کرد: جمعه 25 اسفند روز بزرگداشت پروین اعتصامی است که بزرگانی همچون دهخدا و ملک الشعرای بهار از او به نیکی یاد کرده‌اند .
    وی افزود: از سال83 جایزه ادبی پروین اعتصامی در کشور آغاز به کار کرده است که در زمینه فرهنگ و ادبیات منحصر به بانوان فعالیت می‌کند.
    وی ادامه داد: جمعه 25 اسفند سالروز درگذشت مرحوم حاج سید احمد خمینی است که در دوران انقلاب و مبارزات و پس از انقلاب درکنار امام نقش بی‌بدیلی داشتند و به عنوان مشاور امین در کنار امام راحل حضور داشتند، یاد و خاطره ایشان را گرامی می‌داریم.
    حیدری خاطر نشان کرد: امروز حاج حسن خمینی، فرزند برومند ایشان و تولیت آستان امام (ره) به عنوان چهره علمی و فرهنگی در کشور نقش ایفا می‌کنند.
    تصویب لوایح بودجه سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق شورای اسلامی شهر قبل از بررسی در صحن علنی
    رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: در جلسه علنی امروز ادامه بودجه سال 97 سازمان‌ها در دستور کار اعضای شورای شهر قرار گرفته است و آخرین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد در سال 96 فردا برگزار خواهد شد.
    حیدری در توضیح نحوه بررسی لوایح بودجه سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری نیز خاطرنشان کرد: این لوایح قبلا به شورا آمده و در کمیسیون‌های تخصصی بررسی و تصویب شده است و سپس در کمیسیون تلفیق نیز با کار تخصصی و کارشناسی و با حضور نمایندگان شهرداری، تصویب شده است.
    وی افزود: هر کدام از این لوایح دارای یک ماده واحده، تبصره‌های عمومی و تبصره‌های اختصاصی می‌باشد. تبصره‌های عمومی یک‌بار برای همه سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های تابعه شهرداری رای‌گیری و تصویب می‌شود و سپس برای همه لوایح بعدی لحاظ خواهد شد.
    در ادامه این جلسه و بعد از نطق پیش از دستور علیرضا شهریاری، عضو هیئت رییسه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، بررسی لایحه بودجه سال 97 سازمان میادین میوه و تره‌بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد آغاز شد.
    خلیل الله کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد مقدس در مورد دلیل افزایش زیاد بودجه این سازمان نسبت به سال قبل گفت: بیشترین دلایل رشد در بخش درآمد هزینه است. اعتبارات بخش احداث بازارها را متوقف نموده‌ایم تا از بخش خصوصی در این خصوص استفاده شود.
    در ماده واحده این مصوبه آمده است: بودجه سال 97 سازمان میادین میوه و تره بار که از حیث منابع و مصارف به مبلغ 537 میلیارد و 851 میلیون و 800 هزار ریال بوده و نسبت به بودجه سال گذشته 66 درصد افزایش داشته است با رعایت تبصره زیر به تصویب رسید.
    همچنین در تبصره‌ اختصاصی که اعضا به آن رای مثبت دادند، شهرداری مشهد مقدس مکلف شد نسبت به اعمال 50 درصد تخفیف در هزینه صدور مجوز در بازارهای سیار سازمان میادین برای افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و فروشندگان تولیدات مشاغل خانگی اقدام نماید.
    تبصره‌های عمومی لایحه بودجه سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات وابسته شهرداری مشهد
    در ادامه این جلسه نیز، تبصره‌های عمومی لوایح بودجه سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات وابسته شهرداری مشهد مقدس بررسی و در 10 بند تصویب شد:
    1. شهرداری مشهدمقدس (سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات وابسته) موظف است، تکالیف و ضوابط بخش‌نامه بودجه سال 1397 شهرداری‌های کشور را رعایت نماید.
    2. وجود اعتبار به خودی خود ایجاد حق نمی‌نماید، بنابراین پرداخت حقوق و مزایای کارکنان شهرداری مشهد مقدس (سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات وابسته) بیش از سقف مصوبات شورای حقوق و دستمزد و همچنین پرداخت وام به کارکنان، تعاونی‌های مسکن و صندوق‌های قرض‌الحسنه کارکنان از محل بودجه ممنوع است.
    3. شهرداری مشهد مقدس موظف است، نسبت به وصول مطالبات سازمان‌ها، شرکت‎ها و مؤسسات وابسته به خود از اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام و در صورت عدم امکان وصول، موضوع را تعیین تکلیف و گزارش اقدامات انجام شده را هر 6 ماه به شورای اسلامی شهر ارسال نماید.
    4. شهرداری مشهد مقدس (سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات وابسته) موظف است، آیین‌نامه معاملات شهرداری تهران تسری یافته به سایر کلان‌شهرها را در کلیه معاملات خود (مناقصه، مزایده، حراج و ترک تشریفات) رعایت نماید.
    5. شهرداری مشهد مقدس موظف است، تمهیدات لازم برای عدم افزایش زیان سنواتی و افزایش سرمایه‌ سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات وابسته به خود را به گونه‌ای فراهم نماید، که مشمول ماده 141 اصلاحی قانون تجارت نشوند.
    6. شهرداری مشهد مقدس مکلف است، بهای تمام‌شده کالا و خدمات مربوطه در سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات وابسته را براساس تغییر الگو، اصلاح فرآیندها و مدل‌های نوین بهایابی کالا و خدمات محاسبه و در اصلاح بودجه سال 1397 لحاظ نماید.
    7. ثبت هزینه‌ها در ردیف‌های اعتباری غیر مرتبط (ثبت هزینه‌های مصرفی به عنوان دارایی) ممنوع است و شهرداری مشهد مقدس موظف است نسبت به رعایت دستورالعمل‌ها و استانداردهای مربوط اقدام نماید.
    8. شهرداری مشهد مقدس مکلف است میزان استفاده از موجودی انبار در هر سال را به عنوان هزینه مربوطه در بخش مصارف و مازاد درآمد بر هزینه در بخش مصارف در بودجه سالانه یا اصلاح بودجه پیش‌بینی نماید.
    9. شهرداری مشهد مقدس (سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات وابسته) مکلف است، برنامه، تقویم آموزشی و عناوین طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی خود را، حداکثر تا پایان فروردین ماه 1397، برای اخذ تاییدیه لازم از کمیسیون تخصصی مرتبط، به شورای اسلامی شهر ارسال نماید.
    10. با عنایت به اینکه بودجه پیشنهادی سازمان‌ها، شرکت‌ها، موسسات وابسته شهرداری قبل از تصویب بودجه شهرداری تنظیم گردیده است، لذا در صورت مغایرت بین آلبوم پیشنهادی سازمان‌ها، شرکت‌ها، موسسات وابسته با بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای شهرداری، ملاک عمل، بودجه مصوب سال 1397 شهرداری مشهد خواهد بود.
    افتتاح دو تصفیه‌خانه فاضلاب برای آبیاری فضای سبز در سال 97
    دومین دستور کار این جلسه نیز به بررسی نظریه کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه سال 97 سازمان مدیریت پسماند اختصاص یافت.
    بودجه سال 97 سازمان مدیریت پسماند که از حیث مصارف و منابع به مبلغ 943 میلیارد و 10 میلیون و 330 هزار ریال بوده و نسبت به بودجه سال گذشته با افزایش 5 درصدی مواجه شده است به تصویب رسید.
    در بررسی دستور کار بعدی نیز، اعضا به بودجه سال 97 سازمان پارک‌ها و فضای سبز که از حیث منابع و مصارف به مبلغ 153 میلیارد و 184 میلیون و 789 هزار ریال می باشد و نسبت به بودجه سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است رای مثبت دادند.
    احمدرضا سلامی، مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد مقدس در مورد اهم برنامه‌های سال آینده این سازمان گفت: در بودجه سال 97 و برنامه‌های سال آینده، استفاده از گونه‌های کم آب طلب، گونه‌های گیاهی مناسب کمربند سبز که برای کمبود منابع آبی تعریف شده است و همچنین استفاده از آب تصفیه شده فاضلاب در دستور کار قرار گرفته است.
    ورود سرمایه‌گذاران به پارک‌های شهر
    وی افزود: در سال آینده دو تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح شده و آب تصفیه شده آنها برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود. افزایش منایع از بخش خصوصی و کاهش کمک گرفتن از شهرداری نیز در برنامه سال آینده این سازمان قرار دارد.
    خلیل الله کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد مقدس نیز تصریح کرد: 5 میلیارد تومان در بودجه سال آینده سازمان تعریف کرده‌ایم که ناشی از درآمد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پارک‌های سطح شهر خواهد بود. حُسن این کار آن است که اگر این کار در پارک‌ها صورت گیرد، امنیت پارک‌ها بواسطه حضور بیشتر مردم جهت استفاده از امکانات ایجاد شده در پارک‌ها توسط سرمایه‌گذاران تقویت خواهد شد.
    احداث سالن‌های معراج در بیمارستان‌های شهر برای کاهش مراجعات به بهشت رضا(ع)
    چهارمین دستور کار این جلسه، بررسی بودجه سازمان فردوس‌ها در سال 97 بود که پس از بررسی‌های لازم، بودجه سال 97 سازمان فردوس‌ها که از حیث منابع و مصارف مبلغ 418 میلیارد و 28 میلیون و 380 هزار ریال است و نسبت به بودجه سال گذشته با افزایش 19 درصدی مواجه بود، تصویب شد.
    در تبصره اختصاصی این مصوبه نیز شهرداری مشهد مقدس موظف شده است ساماندهی آرامستان‌های متروکه سطح شهر را در اولویت کاری سال 97 خود قرار داده و نسبت به این امر، پیش بینی‌های لازم را در اصلاح بودجه سال 97 انجام دهد و گزارش آن را به صورت سه ماهه به کمیسیون تخصصی ارسال نماید.
    حجت الاسلام مهدوی دامغانی، مدیر عامل سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد مقدس در خصوص برنامه‌های سال آینده این سازمان گفت: در سال 97 اهم کارهای سازمان فردوس‌ها در حوزه تکریم ارباب رجوع، تکمیل سالن جدید انتظار و غسالخانه جدید می‌باشد. همچنین برای افزایش کیفیت خدمت‌رسانی، فرایند هوشمندسازی در این سازمان انجام خواهد شد.
    لزوم پرداختن به اقتصاد بهشت رضا(ع)
    وی ادامه داد: در زمینه روان‌سازی حمل و نقل مسیر بهشت رضا(ع)، در نظر داریم سالن‌های معراج در بیمارستان‌ها احداث شود تا از مراجعات مردم به بهشت رضا جلوگیری شود. همچنین از ابتدای سال 97 جاده آرامستان رضوان نیز بهسازی می‌شود.
    خلیل الله کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد مقدس نیز بیان کرد: چون خانواده شهدا در مورد المان‌های قبور شهدا معترض بودند لذا طراحی لازم در این زمینه انجام شده است و سال آینده این طرح اجرایی خواهد شد.
    وی عنوان کرد: 29 میلیارد تومان نیز برای همه فعالیت‌های عمرانی از جمله راه دسترسی بهشت رضوان، سالن غسالخانه بهشت رضا(ع)، آرامگاه خانوادگی و ... در نظر گرفته شده است.
    قطعه هنرمندان بهشت رضا(ع) شایسته این قشر نیست
    امیر شهلا، عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با طرح سئوالاتی، اظهار کرد: قطعه نیمه پاره هنرمندان شایسته وجاهت این قشر نیست و بدون المان و زیباسازی است که باید ساماندهی شود و قطعه مناسب‌تری برای هنرمندان اختصاص یابد.
    وی افزود: بحث زنده کردن اقتصاد بهشت رضا(ع) نیز نیازمند برنامه‌ریزی است چون بخش عمده‌ای از مردم مشهد هر روزه به این مکان مراجعه می‌کنند اما برنامه‌ای برای استفاده از این ظرفیت وجود ندارد.
    سازمان بعدی که بودجه‌اش در نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مورد بررسی قرار گرفت، آتش‌نشانی و خدمات ایمنی بود.
    بر اساس رای مثبت اعضا، بودجه سال 97 سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، که از حیث منابع و مصارف به مبلغ یک هزار و 331 میلیارد و 458 میلیون و 70 هزار ریال می باشد با افزایش 11 درصدی نسبت به بودجه سال گذشته، تصویب شد.
    استخدام زنان آتش‌نشان در مشهد تعیین تکلیف می‌شود
    این مصوبه دو تبصره اختصاصی داشت که در آنها آمده است:
    1. شهرداری مشهد مقدس مکلف است با هماهنگی مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر نسبت به بکارگیری آتش‌نشانان زن در سایر کلان‌شهرها و کشورهای جهان اسلام، حداکثر ظرف مدت 3 ماه اقدام و گزارش آن را به شورای اسلامی شهر ارسال نماید.
    2. شهرداری مشهد مقدس مکلف است نسبت به اخذ وام 30 میلیارد تومانی برای خرید تجهیزات و ماشین‌آلات شهری اقدام نماید. شهرداری مشهد مقدس می‌بایست نسبت به تضامین وام مزبور اقدام و اثر ریالی آن را در اصلاح بودجه سال 97 شهرداری منعکس نماید.
    بتول گندمی، رییس کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر مشهد در این خصوص گفت: 80 داوطلب خانم برای آتش‌نشانی وجود دارد که اندک پرداختی به آنها انجام می‌شود. باید این موضوع تعیین تکلیف شود.
    بهره‌برداری از ایستگاه آتش‌نشانی بولوار شاهنامه و 5 بالابر حرفه‌ای برای اولین بار در کشور در سال 97
    جعفری، مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد مقدس نیز در ادامه به تشریح برنامه‌های این سازمان در سال 97 پرداخت و اظهار کرد: در سال 97 اولویت‌هایی همچون هوشمندسازی مدنظر قرار خواهد داشت و 500 میلیون تومان بودجه نیز به این موضوع اختصاص یافته است. ارتباط ارباب رجوع با کاشناسان سازمان کاهش یافته و به صورت موبایلی خواهد شد.
    وی افزود: در بخش فعالیت‌های حوزه عملیاتی، در منطقه شاهنامه یک ایستگاه در حال ساخت است که به بهره‌برداری می‌رسد تا خلاء موجود در توس برطرف شود. همچنین 5 بالابر حرفه‌ای برای اولین بار در ایران در نیمه اول سال 97 به بهره‌برداری می‌رسد تا خلا این حوزه برطرف شود.
    احمد پورمفردی

    تعداد بازدید: 141
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر