شنبه, ۱۸ دی ۱۴۰۰ ۰۹:۱۶ ۸۱
طبقه بندی:
  • خبر
  • برگزیده
  • حوزه معاونت
چچ
2K/ZiNmE2Kog2KjZiNiv2KzZhyDbsdu027DbsSDYsdinINin2YbZgtio2KfYttmKINiv2YrYr9mHINin2LPYqg==

مشاور عالی مجمع شهرداران کلانشهرها در هفتاد و یکمین نشست کمیسیون مالی و اقتصاد شهری:

دولت بودجه ۱۴۰۱ را انقباضی دیده است

مشاور عالی مجمع شهرداران کلانشهرها گفت: لایحه بودجه همواره برای ما فرصت و تهدید بوده است؛ در حال حاضر ایرادات و ابهاماتی در لایحه بودجه 1401 وجود دارد که متاسفانه برخی پیش‌بینی‌های سال ۱۴۰۰ حذف شده و دولت بودجه را انقباضی دیده که محدودیت‌های زیادی را ایجاد می‌کند.

به گزارش روابط عمومی معاونت مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد، سید علی میرنجاتی در هفتادمین نشست کمیسیون مالی و اقتصاد شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران که به میزبانی شهرداری مشهدمقدس برگزار شد، در خصوص حوزه مالی و درآمدی شهرداری در لایحه بودجه ۱۴۰۱ کل کشور اظهار کرد: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در تبصره یک تا چهار، تسهیلات و کمک‌های بانکی تقریبا حذف شده و فقط در فروش نفت آزاد حکم آمده اما محل مصرف مشخص نشده است، در تبصره پنج، سه حکم در بودجه ۱۴۰۰ وجود دارد که شامل اجازه انتشار اوراق، رد دیون و اختصاص حداقل 2 میلیارد دلار از تسهیلات مالی خارجی جهت ساخت و بهره‌برداری از خطوط قطار شهری و طرح کاهش آلودگی هوا و مدیریت پسماند توسط دولت است.

وی بیان کرد: در موضوع اجازه انتشار اوراق مشارکت ۵۰ درصد اصل سود در تعهد دولت و ۵۰ درصد در تعهد شهرداری است که در بودجه ۱۴۰۱ سهم دولت حذف شده که در صورت عدم اصلاح، توجیه نخواهد داشت. دومین فرصت گرفته شده رد دیون است که باید تلاش کنیم بازگردد زیرا مطالبات زیادی از دولت و بدهی‌هایی به بانک‌ها وجود دارد.

مشاور عالی مجمع شهرداران کلانشهرها ادامه داد: در بند دال تبصره یازده، سهم جمعیتی سکونت‌گاه‌های غیر رسمی از منابع از محل عوارض ماده (39) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 کسر و به منظور محرومیت‌زدایی و ساماندهی این نواحی موضوع بند (الف) ماده (59) قانون برنامه ششم توسعه، در محیط های اسکان واقع در حاشیه شهرها هزینه خواهد شد که پیشنهاد شهرداری‌ها در این موضوع در اولویت اول حذف این بند و در اولویت دوم، حذف عبارت"حاشیه شهرها" و جایگزینی عبارت "ساکنان واقع در خارج از حریم و محدوده شهرها و محدوده روستاها در تمامی موضوعات فوق " است.

میرنجاتی در خصوص لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها، اظهار کرد: در سال۶۳، مجلس لایحه‌ای مبنی بر خودکفایی شهرداری ها تصویب کرده و دولت موظف شد ظرف ۶ ماه لایحه درآمد پایدار را به منظور خودکفایی شهرداری‌ها تدوین کند؛ حدود ۴۰ سال از این موضوع گذشته اما تاکنون این لایحه تحقق پیدا نکرده است‌.

وی با اشاره به اینکه اقداماتی در این راستا صورت گرفته است، گفت: سال گذشته شورای نگهبان در دو مرحله ایراد کلی مغایرت با اصل یکصدم قانون اساسی به کلیت مصوبه مجلس گرفت و مجلس عودت داده شد.

مشاور عالی مجمع شهرداران کلانشهرها تصریح کرد: ایرادت شورای نگهبان در کمیسیون شوراها با حضور نماینده شورای نگهبان برطرف شده و پس از تصویب در مجلس مجددا برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

به گفته وی، لایحه بودجه همواره برای ما فرصت و تهدید بوده است؛ در حال حاضر ایرادات و ابهاماتی در لایحه بودجه 1401 وجود دارد که متاسفانه برخی پیش‌بینی‌های سال ۱۴۰۰ حذف شده و دولت بودجه را انقباضی دیده که محدودیت‌های زیادی را ایجاد می‌کند.

میرنجاتی بیان کرد: این لایحه ۴محور اصلی دارد که اصلاح برخی از مواد قوانین موجود در حوزه درآمد، تعریف عبارت عوارض و بهای خدمات، بازنگری نرخ برخی از عوارض موجود و وضع عوارض جدید و اصلاح فرایند نحوه دریافت عوارض بخشی از این محورها است.

وی تاکید کرد: با اجرای قانون جدید نظام درآمدی شهرداریه‌ا اصلاح و بهبود خواهد یافت.

فاطمه جوادی- حوریه جمالی‌پور

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.8913947741191
Qt: 3.112416267395