پنجشنبه, ۲۰ آبان ۱۴۰۰ ۱۳:۱۰ ۶۸
طبقه بندی:
  • برگزیده
  • حوزه معاونت
چچ
2YXYt9in2YTYqNin2Kog2YXYudmI2YIg2b7ZitmF2KfZhtmD2KfYsdin2YYg2LTZh9ix2K/Yp9ix2Yog2YXYtNmH2K8g2K/YsSDYp9iz2LHYuSDZiNmC2Kog2b7Ysdiv2KfYrtiqINmF2YrigIzYtNmI2K8=

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد:

مطالبات معوق پیمانکاران شهرداری مشهد در اسرع وقت پرداخت می‌شود

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد از تامین اعتبار و پیش‌بینی‌های لازم برای پرداخت مطالبات معوق پیمانکاران شهرداری و بدهی‌های به جا مانده از پروژه‌های قبل خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد، حسامی با بیان اینکه در حوزه کار با شهرداری ذینفعان متنوعی تعریف شده و رسمیت دارند که مهم‌ترین آنها زائران و مجاوران آقا امام رضا علیه‌السلام هستند، گفت: پیمانکاران همکار شهرداری از جمله گروه‌های ذینفع بوده و همواره به شهرداری در انجام امور اجرایی کمک فراوانی کرده و انصافا زحمت می‌کشند.

وی افزود: از جمله دغدغه‌های اصلی شهرداری مشهد، تامین مالی برای پرداخت مطالبات پیمانکاران است. در کمیسیون ماده ۲۴ که بنده به عنوان عضو ناظر در آن انجام وظیفه می‌کنم گاها نارضایتی‌های پیمانکاران مبنی بر اینکه مطابق تعهد شهرداری، در فاصله زمانی مشخص شده پس از صورت وضعیت دریافتی ندارند، مطرح می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد با تاکید بر اینکه موضوع مطالبات پیمانکاران از شهرداری نیازمند یک نگاه برنامه محور است، ادامه داد: از مشکلات شهرداری تا امروز آن بوده که در تدوین برنامه و بودجه چندان عالمانه عمل نشده است. هرچند برنامه‌های کاری برای شهرداری تعریف شده و در ذیل آنها پروژه‌ها و کلان پروژه‌هایی تعریف می‌شود ولی برای پرداختی‌ پروژه‌ها، پیش‌بینی‌های لازم انجام نشده در حالی که باید در بستر زمانی بودجه سالانه این پرداخت‌ها پیش‌بینی شود.

حسامی ادامه داد: اولاً در بودجه ۱۴۰۱ شرایطی در نظر گرفته شده که نیازهای عمرانی خدماتی و زیرساختی شهرداری احصاء شده و بر این اساس منابع مالی مورد نیاز در حال پیش‌بینی است. همچنین پرداخت مطالبات پیمانکارانی که از شورای قبل باقیمانده، در برنامه است تا در اسرع وقت انجام شود. در موضوع تامین مالی نیز اتفاقات بسیار خوبی رقم خورده که به واسطه آن بخش اعظمی از بدهی‌های شهرداری به پیمانکاران پرداخت خواهد شد.

به گفته وی، روالی در نظر گرفته شده که برای سال مالی ۱۴۰۱ به پروژه‌هایی که در بودجه‌بندی پیش‌بینی و تایید شده، بدون مشکل پرداختی‌ها انجام شود. بنابراین هم در سال آینده و هم طی برنامه عملیاتی دوره ششم شورای شهر که تدوین خواهد شد، پروژه‌هایی که برنامه زمانبندی آنها از پیش به تایید رسیده باشد، بدون مشکل و پس از تایید صورت وضعیت ها دریافتی خواهند داشت.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد با یادآوری اینکه منابع در اختیار شهرداری محدود است و کلان پروژه‌های تعریف شده در شهر حتماً باید در برنامه آتی و برنامه چهارساله میان مدت پیش‌بینی شده باشد، خاطرنشان کرد: برنامه میان مدت چهار ساله یک برنامه تعاملی است که بودجه‌های لازم برای آن پیش‌بینی می‌شود. از این نکته نباید غافل شد که شهر یک موجود زنده و پویا است و گاها ناچار خواهیم شد پروژه‌هایی را تعریف و اجرا کنیم که در برنامه‌های نوشته شده پیش بینی نشده باشند. از این لحاظ در برنامه سال ۱۴۰۱ و برنامه میان مدت ۴ ساله در نظر داریم برای تمام پروژه‌ها یک پیش بینی دقیق مبتنی بر نیازسنجی و نظرسنجی از مردم داشته باشیم.

حسامی همچنین گفت: ما پیش از این نیز تاکید داشتیم که برنامه میان‌مدت باید یک برنامه تعاملی با اولویت قرار دادن نیازها و خواسته‌های شهروندان باشد و اگر پروژه‌ای در حاشیه شهر تعریف می‌شود قطعاً باید نیاز مردم را برطرف سازد. پس برای اولین بار ما اقدام به تدوین یک برنامه تعاملی کرده‌ایم و با تمام دستگاه‌ها و نهادهای خدماتی به بحث و گفتگو پرداخته و کارشناسان حوزه برنامه‌ریزی شهرداری در ارتباط و تعامل تنگاتنگ با این نهادها، در پی تهیه یک برنامه عملیاتی دقیق و اجرایی هستند. همه این موارد با پیش‌بینی بودجه‌ای که موردنیاز شهر است، طراحی می‌شود تا با کمترین انحراف ممکن به اجرا درآیند.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.188038667043
Qt: 2.1741979122162