5°C 
اوقات شرعی
 • چهارشنبه،03 بهمن 1397
 • ورود
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 65
    کد: 143313
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۰/۰۶
    شهردار مشهد مقدس در برنامه زنده رادیویی « مردم و مسئولان»

    تلاش می‌کنم تا شهروندان مشهدی بتوانند بهتر زندگی کنند / نوسازی 10 درصد از ناوگان اتوبوسرانی مشهد طی چند روز آینده

    از دیکته نانوشته نمی‌توانیم غلطی بگیریم. تا طرح جامعی وجود نداشته باشد نمی‌توانیم ایراداتش را رفع کنیم. در حال حاضر نیز 18 ماه فرصت داریم تا ایرادات طرح جامع را حل کنیم که در همین راستا نهادهای تخصصی نظرات خود را اعلام نموده‌اند. پس این طرح جامع جدید قابل انعطاف و رفع اشکال است.
    تلاش می‌کنم تا شهروندان مشهدی بتوانند بهتر زندگی کنند / نوسازی 10 درصد از ناوگان اتوبوسرانی مشهد طی چند روز آینده
    شهردار مشهد مقدس گفت: تلاش می‌کنم تا شهروندان مشهدی بتوانند بهتر زندگی کنند و از مردم نیز می‌خواهم به من کمک کنند تا شهری منضبط و خودکفا داشته باشیم.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی خدمت، تقی‌زاده خامسی اظهار داشت: در مورد مشهد 2017 قبلا هم گفته‌ام برگزاری رویدادهای مختلف در هر شهر و کشوری ابتدا نیازمند فرهنگسازی است و اگر این مهم صورت نگیرد کار با موفقیت انجام نخواهد شد.
    وی افزود: در شهر مشهد برآوردهایی که من از طریق نظرسنجی‌ و گفتگو با مردم در این خصوص بدست آورده‌ام این است که کلا مردم مشهد از این رویداد مطلع نبوده و همین موضوع نیز باعث شده تا با آن همکاری نکنند پس در نتیجه برگزاری این رویداد با موفقیت همراه نشده است.
    ختم شدن مشهد 2017 به چاپ کتاب و بروشور و برگزاری جشنواره
    شهردار مشهد مقدس با اشاره به اینکه برای مشهد 2017 زحمات زیادی کشیده شده و هزینه‌های زیادی نیز انجام شده است، ادامه داد: همه فعالیت‌های رویداد مشهد 2017 در مشهد به چاپ کتاب، بروشور و برگزاری جشنواره‌ها ختم شده در صورتی که در همه دنیا تلاش زیادی می‌شود تا رویدادی را به شهر خود آورده و شهرشان را تبدیل به یک برند کنند.
    تقی‌زاده خامسی تصریح کرد: حال اینکه شهر مشهد در رویداد مشهد 2017 تا چه میزان تبدیل به برند شده است را به قضاوت مردم و رسانه‌ها می‌گذارم و خود در این مورد قضاوتی نمی‌کنم. اما برداشت من این است که کار موفق نبوده است.
    کمک شهرداری به رویداد مشهد، شهر جهانی گوهر سنگ‌ها
    وی با بیان این مطلب که در مورد موفقیت‌های مشهد 2017 چیزی سراغ ندارم که بیان کنم، عنوان کرد: مشهد به مدت 4 سال به عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ‌ها نیز انتخاب شده است. این هم یکی از رویدادهای مهم برای شهر ما است که در همین راستا نشستی با فعالان حوزه گوهر سنگ‌ها برگزار شد اما احساس می‌کنم با گذشت یک سال و نیم از این نامگذاری، کمتر کسی از آن مطلع باشد.
    تقی‌زاده خامسی خاطرنشان ساخت: به فعالان این حوزه گفتم مسئولان هیچ کمکی به شما نمی‌توانند بکنند بلکه برگزاری این رویداد باید کاملا مردمی باشد و آن را در میان مردم ترویج نمایید. گوهر سنگ‌ها صنعت مهمی‌است که تعداد زیادی در آن فعال هستند. اگر حرکت را با برنامه و از خود شروع کنید؛ شهرداری نیز می‌تواند در حوزه‌هایی مانند تبلیغات به آنها کمک کند.
    ابراز خرسندی وزیر راه و شهرسازی از برگزاری مراسم رونمایی برای طرح جامع جدید مشهد
    شهردار مشهد مقدس بیان داشت: روز گذشته جلسه‌ای را با وزیر راه و شهرسازی در مورد طرح اطراف حرم مطهر داشتم که وی از برگزاری مراسم رونمایی طرح جامع برای اولین بار در کشور در مشهد ابراز خرسندی نمود.
    تقی‌زاده خامسی گفت: هدف شهرداری مشهد از برگزاری مراسم رونمایی برای اطلاع‌رسانی ابلاغ طرح جامع جدید این بود که بگوییم قصد داریم زین پس شهر را براساس یک طرح اداره کنیم. البته نقدهایی هم به این طرح وارد است که نقدهای مفید را در طرح اعمال خواهیم کرد. از قدیم گفته‌اند داشتن قانون بد از بی‌قانونی بهتر است.
    تصویب طرح تفصیلی 3 ناحیه مشهد تا پایان سال جاری
    وی افزود: این طرح به وجود اینکه یک سال و نیم از تصویب آن می‌گذشت اما به دلایل مختلف ابلاغ نمی‌شد ولی بنده چون می‌خواهم مبنای کارم را قانون بگذارم این طرح را ابلاغ کردم و براساس آن در حال تهیه طرح‌های تفصیلی هستیم که امیدواریم طرح تفصیلی دو یا سه ناحیه را تا پایان سال جاری تصویب کرده و به تدریج و با تصویب سایر طرح‌های تفصیلی، تکلیف شهر را روشن کنیم. اداره شهر با رابطه و بدون قانون ممکن نیست. لذا طرح جامع جدید رونمایی شد و امیدواریم که به آن پایبند باشیم.
    شهردار مشهد مقدس بیان داشت: از دیکته نانوشته نمی‌توانیم غلطی بگیریم. تا طرح جامعی وجود نداشته باشد نمی‌توانیم ایراداتش را رفع کنیم. در حال حاضر نیز 18 ماه فرصت داریم تا ایرادات طرح جامع را حل کنیم که در همین راستا نهادهای تخصصی نظرات خود را اعلام نموده‌اند. پس این طرح جامع جدید قابل انعطاف و رفع اشکال است.
    ارزش خوشحالی مردم بیشتر از برگزاری مراسم رسمی افتتاحیه برای پل میدان عدالت بود
    تقی‌زاده خامسی با اشاره به اینکه روزهای جمعه خود را معمولا برای بازدید از پروژه‌ها و سطح شهر اختصاص می‌دهد، عنوان کرد: جمعه گذشته نیز در بازدید از مراحل احداث پل میدان عدالت، وقتی دیدم این پل آماده افتتاح بوده و قرار است هفته آینده مراسم رسمی افتتاحیه برگزار شود، دستور دادم تا از همین لحظه عبور و مرور بر روی این پل برقرار شود زیرا خوشحالی مردم برای ما ارزشی فراتر از برگزاری مراسم رسمی افتتاحیه دارد.
    وی ادامه داد: من خودم هستم با ایده‌هایم، شرایط ما شرایط دو سال قبل هم نیست. ما در شرایط رکود به سر می‌بریم. من اولین حرفی که پس از شروع فعالیتم در شهرداری مشهد زدم این بود که نمی‌خواهم تراکم غیرقانونی بفروشم به همین خاطر هم طرح جامع را رونمایی کردم. البته تراکم فروشی بد نیست ولی در جای خودش.
    وضعیت نامناسب منظر شهر مشهد نیازمند ساماندهی است
    شهردار مشهد مقدس با اشاره به اینکه واقعا وضعیت منظر شهر وضعیت خوبی نیست و باید ساماندهی شود، اظهار داشت: البته ما با بلند مرتبه‌سازی مخالف نیستیم بلکه با بلند‌مرتبه‌سازی در غیر از جای خودش مخالفیم. مسیر بلند مرتبه‌سازی را هم شهرداری مشخص می‌کند ولی وقتی نقشه راه مشخص نیست هر کسی در هر جایی که دلش خواست اقدام به این کار می‌کند.
    تقی‌زاده خامسی با بیان این مطلب که پارک بانوان را حتما در برنامه دارم و به آن توجه ویژه خواهم داشت، افزود: بافت اطراف حرم مطهر یکی از غُصه‌های من است چون من خود در همان منطقه زندگی می‌کردم و وقتی از این محدوده بازدید کردم از وضعیت موجود واقعا متاثر شدم.
    بافت اطراف حرم مطهر یکی از غصه‌های من است
    وی تصریح کرد: روز گذشته نیز در جلسه با وزیر راه و شهرسازی، به وی گفتم نمی‌خواهم بگویم با آنچه که در این بافت انجام شده است موافقم، دلیلش نیز این است در دهه 60 که بنده معاون عمرانی استاندار خراسان بودم، وقتی طرح نوسازی اطراف حرم مطهر ارائه شد با آن مخالفت کردم زیرا مشاور طرح خازنی، شهر جدید سجاد شهر را در مشهد تعریف کرده بود یعنی جایی بنام شهر قدیم هم باید در مشهد داشته باشیم اما حال چه کسی می‌تواند بگوید این شهر قدیم کجاست؟
    شهردار مشهد مقدس بیان داشت: 22 سال از این طرح گذشته است و این طرح تنها سالی دو درصد پیشرفت داشته است. حال تعدادی از کسانی که همان طرح نوسازی بافت حرم مطهر را امضا کرده‌اند آمده‌اند و می‌گویند می‌خواهیم این طرح را به بافت قدیمی باقی‌مانده وصل کنیم. سوال اینجاست که چیزی از بافت قدیمی در اطراف حرم مطهر باقی نمانده است.
    مدرن سازی بافت‌های فرسوده با استفاده از فرهنگ ایرانی
    تقی‌زاده خامسی تاکید کرد: نه معماری اطراف حرم مطهر با حرم رضوی سازگاری دارد و نه زائر در معابر آنجا احساس راحتی می‌کند. ما هم مانده‌ایم که با وضعیت موجود چه بکنیم فقط در تلاشیم تا به گونه‌ای این اوضاع را سر و سامان بدهیم وگرنه 25 سال دیگر طول می‌کشد و باید دوباره این ساختمان‌ها را هم خراب کرده و ساختمان‌های جدیدی جای آنها بسازیم.
    وی با اشاره به اینکه طرح آبکوه را قبول ندارم و قطعا تغییراتی در آن خواهم داد، ادامه داد: بافت فرسوده و بافت تاریخی و قدیمی دو مقوله جدا از هم است. بافتی وجود دارد که طی سال‌ها، به زور و بدون پروانه ساخته شده و هیچ اثر تاریخی در آن وجود ندارد، طبیعتا من به سمت مدرن سازی این بافت با استفاده از فرهنگ ایرانی می‌روم که آبکوه و عامل شامل این بافت‌ها است.
    راهکارهای متفاوت برای نوسازی بافت‌های فرسوده و بافت تاریخی اطراف حرم مطهر
    شهردار مشهد مقدس گفت: متاسفانه طی سال‌های گذشته در بافت‌های فرسوده آبکوه و عامل، با صرف چند صد میلیارد تومان، زمین‌هایی تملک شده و رها شده است و در نهایت این بافت‌ها تبدیل به خرابه‌هایی شده‌اند که مردم در میان این خرابه‌ها زندگی می‌کنند. راهکارهای متفاوتی برای نوسازی این بافت‌ها نسبت به اطراف حرم مطهر وجود دارد.
    تقی‌زاده خامسی با اشاره به وجود 14 خانه تاریخی در بافت اطراف حرم مطهر، خاطر نشان ساخت: تاکنون 4 خانه تاریخی از این تعداد توسط شهرداری مشهد تملک و احیا شده است. ساخت و سازهایی هم که در این بافت صورت گرفته مشخص نیست که از کدام سبک معماری کلاسیک، اسلامی، ایرانی، مدرن و ... پیروی کرده‌اند که ما نیز نمی‌توانیم کاری با آنها بکنیم و فقط می‌توانیم برای آینده برنامه داشته باشیم.
    تامین 75 درصد درآمدهای شهرداری از محل فروش تراکم
    وی اظهار کرد: تمام تلاشمان این است تا وضعیت بافت تاریخی اطراف حرم مطهر بهبود یابد وگرنه بافتی که نوسازی آن حدود 50 درصد پیشرفت دارد بعید است به ایده‌آل‌های ما نزدیک شود.
    تقی‌زاده خامسی گفت: تا امروز 75 درصد درآمد شهرداری مشهد از محل فروش تراکم بدست می‌آمد که این وضعیت در همه کشور نیز صادق است. در چند سال اخیر کشور با رکود صنعت ساختمان مواجه گردیده است. لذا کسی نیز به شهرداری برای دریافت پروانه مراجعه نمی‌کند مگر اینکه ما به سراغش برویم.
    سررسید 3 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در سال جاری
    وی افزود: طی 4 سال اخیر که شهرداری مشهد درآمدی نداشته است شهردار وقت برای اجرای پروژه‌ها به سراغ انتشار اوراق مشارکت رفته بود. در حال حاضر شهرداری مشهد بدهی 6 هزار میلیارد تومانی از این محل دارد که سررسید سه هزار میلیارد تومان از این بدهی‌ها در سال جاری است.
    شهردار مشهد مقدس با تاکید بر اینکه باید سراغ درآمدهای پایدار برویم، خاطرنشان ساخت: درآمد پایدار برای شهرداری مشهد مثل همه شهرداری‌های دنیا باید تعریف شود یعنی اینکه شهروندان باید هزینه‌های خود را پرداخت نمایند. به طور مثال چرا باید شهرداری هزینه جمع‌آوری زباله‌های بیمارستانی را پرداخت نماید؟ این موضوع باید فرهنگسازی شود.
    اتوبوس‌های برقی به مشهد می‌آیند
    تقی‌زاده خامسی بیان داشت: از سوی دیگر باید به سمت اجرای پروژه‌های عمرانی درآمدزا برویم مانند تیم پارک که درآمدزا هستند که متقاضیان زیادی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه وجود دارد. باید دست از سر ساختمان سازی برداشت.
    وی گفت: حمل و نقل عمومی در دنیا به مجموعه‌ای از خدمات مانند اتوبوس، مترو و تراموا و اتوبوس‌های برقی گفته می‌شود. ما نیز آرزوی حرکت در این مسیر را داریم که مذاکراتی صورت گرفته است تا بتوانیم در خطوط مترو از اتوبوس‌های برقی استفاده نماییم زیرا خیابان‌های بدون شیب منتهی به حرم مشهد امکان استفاده از این اتوبوس‌ها را دارد.
    نوسازی 10 درصد از ناوگان اتوبوسرانی مشهد طی چند روز آینده
    شهردار مشهد مقدس افزود: اتوبوس‌های ناوگان اتوبوسرانی شهر مشهد کم نیست اما این ناوگان دچار فرسودگی می‌باشد که به زودی و طی چند روز آینده 10 درصد ناوگان اتوبوسرانی مشهد را نوسازی می‌کنیم. یعنی 150 دستگاه اتوبوس جدید وارد ناوگان اتوبوسرانی می‌شود که همگی این اتوبوس‌ها برای جانبازان و معلولان نیز مناسب سازی شده است.
    تقی‌زاده خامسی با اشاره به اینکه 30 دستگاه مینی بوس جدید هم به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر اضافه می‌شود، بیان داشت: چاره‌ای جز اجرای 4 خط مترو نیز نداریم. مدیریت قبلی شهرداری تصمیم درستی برای اجرای خط سه قطار شهری گرفت وگرنه ما هم مثل تهران عقب می‌ماندیم. باید کار را سرعت دهیم تا این خطوط را به موقه راه‌اندازی نماییم.
    ایجاد پارکینگ و بارانداز کافی در مسیر خط سه بی آر تی
    وی در مورد خطوط بی آر تی نیز گفت: در حال حاضر خط سه بی‌ آر تی نیز از میدان فردوسی تا حرم مطهر در حال اجرا می‌باشد که عده‌‌ای شامل کسبه حاشیه این مسیر با آن مخالفند ولی ما حق عمومی برایمان مهم است. این خط روزانه 200 هزار مسافر را جابجا می‌کند که رقم قابل توجهی‌است.
    شهردار مشهد مقدس افزود: طی هفته گذشته نسبت به ایجاد بارانداز برای کسبه و پارکینگ به اندازه کافی در مسیر خط سه بی آر تی اقدام نموده‌ایم. پارکینگ مجد نیز به زودی راه‌اندازی می‌شود.
    شهروندان از شهرداری برای توسعه حمل و نقل عمومی حمایت کنند
    تقی‌زاده خامسی بیان داشت: ارتباط هوا و ترافیک قطعی است و راه حل آن جز استفاده از حمل و نقل عمومی نیست. اگر دلمان برای هوای شهر و برای بچه‌هایمان می‌سوزد باید از شهرداری برای توسعه حمل و نقل عمومی حمایت کنیم. مشهد هوای خوبی ندارد. باید حمل و نقل عمومی را توسعه دهیم و مردم به استفاده از این امکانات عادت کنند.
    وی تصریح کرد: باید در کنار هر تهدیدی یک فرصت نیز وجود داشته باشد. مسائلی که در رابطه با هوای پاک مرتبط با شهرداری است فضای سبز و حمل و نقل می‌باشد. در مورد فضای سبز در روز درختکاری برنامه‌هایمان را اعلام خواهیم کرد.
    اتمام فاز اول کمربند جنوبی مشهد، تجدیدنظر در مطالعات زیست محیطی فاز دوم
    شهردار مشهد مقدس در مورد کمربند جنوبی نیز گفت: کمربند جنوبی مشهد جز طرح جامع است که به تصویب رسیده است که دارای پیشرفت فیزیکی 75 درصدی می‌باشد. مقرر شده است که فاز اول این پروژه که کارهای آن صورت گرفته است به پایان برسد اما مطالعات زیست محیطی فاز دوم کمربند جنوبی تجدید نظر گردد.
    تقی‌زاده خامسی تاکید کرد: ما ناچاریم برای شهر مشهد فکری و کاری بکنیم. در حال حاضر بولوار وکیل آباد قفل است و باید این ترافیک با معابر دیگر منتقل شود. 
    الگوسازی بازپیرایی یک محله از مناطق پیرامونی شهر مشهد در همکاری مشترک شهرداری و راه و شهرسازی
    وی بیان داشت: برای افزایش تفریحگاه‌های شهر مشهد، در طرق نیز پروژه‌ای در حال اجرا است اما شما نمی‌توانید مردم را از مسیر خودشان به مسیری که خودتان می‌خواهید منحرف کنید. باید در مسیری حرکت کنیم که مردم حرکت می‌کنند و برای آنها تسهیلات ایجاد کنیم.
    شهردار مشهد مقدس در مورد حاشیه شهر نیز اظهار داشت: کارهای پراکنده در حاشیه شهر موثر نخواهد بود آنچه که ما توافق کرده‌ایم این است که با مسکن و شهرسازی تفاهم‌نامه‌ای به امضا برسانیم تا یک محله را در این مناطق، الگوسازی کنیم و سپس آن را در همه نقاط کم برخوردار شهر اجرایی نماییم که این کار بدون تخریب و با بازپیرایی انجام خواهد شد.
    تلاش می‌کنم تا شهروندان مشهدی بتوانند بهتر زندگی کنند
    تقی‌زاده خامسی عنوان کرد: درود میفرستم بر شهروندان مشهدی که در همین مدت کوتاه بسیار اظهار لطف داشته‌اند و امیدوارم بتوانم محبت مردم را پاسخ دهم. از مردم می‌خواهم به من کمک کنند تا شهری منضبط و خودکفا داشته باشیم تا بتوانیم در آن زندگی کنیم. تلاش می‌کنم تا شهروندان مشهدی بتوانند بهتر زندگی کنند.
    احمد پورمفردی

    تعداد بازدید: 65
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر