2°C 
اوقات شرعی
 • چهارشنبه،25 مهر 1397
 • ورود
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 61
    کد: 140762
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۸/۲۹
    گفتگوی اختصاصی بتول گندمی با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس:

    هدایت بودجه 97 شهرداری مشهد به سمت اولویت‌ها و نیازهای شهر / افزایش سهم درآمدهای پایدار در سال 97 تا 40 درصد

    استراتژی ما، شهر هوشمند شهروندمدار و شهرداری پاسخگو، کارآمد و شفاف است و خواسته‌ایم برنامه عملیاتی شهرداری بر مبنای این استراتژی تدوین گردد.
    هدایت بودجه 97 شهرداری مشهد به سمت اولویت‌ها و نیازهای شهر / افزایش سهم درآمدهای پایدار در سال 97 تا 40 درصد

    رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: بودجه 97 شهرداری مشهد به سمت اولویت‌ها و نیازهای شهر هدایت می‌شود.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، بودجه ضرورتی است که محدودیت منابع آن را ایجاد کرده است. نخستین پیام هر سند بودجه این است که سازمان درصدد است تا منابع محدود خود را بین نیازهای نامحدود به شکلی مناسب توزیع نماید.
    از دیدگاه صاحبنظران بودجه برنامه‌ای مصوب در قالب اعداد و ارقام است که وسیله اجرای طرح‌ها و فعالیت‌های سازمان را در زمان تعیین شده فراهم می‌سازد.
    بنابراین در تعریف بودجه سه عنصر اصلی قابل تشخیص است: «برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که باید انجام شود، میزان هزینه‌هایی که برای انجام این برنامه‌ها و فعالیت‌ها مورد نیاز است و منابع درآمدی قابل شناسایی و وصول.»
    براساس ماده 23 آیین‌نامه مالی شهرداری‌ها، مصوب تیرماه 1346 «بودجه شهرداری، عبارت است از یک برنامه جامع مالی که در آن کلیه خدمات و فعالیت‌ها و اقداماتی که باید در طی سال مالی انجام شود، همراه با برآورد منابع مخارج و درآمدهای لازم برای تامین هزینه آن‌ها پیش‌بینی می‌شود و پس از تصویب انجمن شهر قابل اجراست.»
    شهرداری‌ مشهد نیز در سال جاری، تدوین بودجه سال آینده را براساس شاخص‌های مدنظر شورای پنجم آغاز کرده است. ریاست کمیسیون تلفیق بودجه 97 بر عهده بتول گندمی، کارشناس ارشد مدیریت، عضو اصلی دوره اول و رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در دوره پنجم می‌باشد.
    وی که مدیر‌کل امور ‌اجتماعی و انتخابات خراسان در دوره‌ اصلاحات، اولین عضو علی‌البدل دوره دوم شورای‌اسلامی شهر مشهد، عضو شورای آموزش وپرورش استان خراسان و مشاور مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی را در کارنامه خود دارد پاسخگوی سئوالات ما درباره مشخصات و ویژگی‌های بودجه در حال تدوین سال 97 شهرداری مشهد است.
    1. سرکار خانم گندمی، اولویت‌های شورای پنجم برای تدوین بودجه سال 97 شهرداری مشهد مقدس چیست؟ تا چه میزان شعارهای لیست امید در این برنامه بودجه انعکاس خواهد یافت؟
    در قالب برنامه عملیاتی که شهرداری برای سال 97 در حال تدوین دارد یک راهبرد و استراتژی اساسی را به تصویب رسانده‌ایم. استراتژی ما، شهر هوشمند شهروندمدار و شهرداری پاسخگو، کارآمد و شفاف است و خواسته‌ایم برنامه عملیاتی شهرداری بر مبنای این استراتژی تدوین گردد. همچنین الزاماتی را مورد تاکید قرار داده‌ایم که قطعا بودجه سال 97 شهرداری مشهد برشی از این برنامه عملیاتی شهرداری خواهد بود. که هماهنگی و همراهی و سهم بودجه سال 97 از این برنامه عملیاتی باید به درستی دیده شود.
    هدف‌گذاری نشاط اجتماعی در بودجه‌های فرهنگی
    برای تدوین بودجه سال 97 شهرداری مشهد، یک بخش‌نامه کشوری داریم که هر ساله موضوعاتی در قالب این بخش‌نامه مورد تاکید قرار می‌گیرد. همچنین علاوه بر آن، دستورالعملی توسط شهردار محترم مشهد در این زمینه ابلاغ شده است. در تدوین بودجه 97 تاکید ما بر روی تحقق شعار اصلی شهرداری در این دوره، یعنی برنامه‌ریزی و هدفگذاری برای تحقق شهر هوشمند می‌باشد.
    ما تاکید داریم تحقق شهرداری شهروند مدار باید در دستور کار بودجه 97 شهرداری قرار گیرد. نشاط و شادابی جزو شعارهای اصلی لیست امید بود. که باید در تدوین بودجه نشانه‌های این شعار به‌ ویژه در حوزه فرهنگی به خوبی دیده شود و هدف‌گذاری اعتبارات حوزه فرهنگی با نشاط اجتماعی و شادابی جامعه همراه باشد.
    کاهش تصدی‌گری فرهنگی شهرداری مشهد در بودجه سال 97
    کاهش تصدی‌گری در حوزه فرهنگی و واگذاری فعالیت‌های معاونت فرهنگی به متولیان حوزه فرهنگی، هنری و ورزشی شهر در بودجه سال 97 شهرداری مشهد مورد تاکید می‌باشد که هم به تقویت بخش خصوصی کمک کرده و هم باید دامنه اینگونه فعالیت‌ها به همه شهروندان تسری یابد. تاکید داریم که این ظرفیت‌سازی باید توسط معاونت فرهنگی باید بودجه سال اینده انجام شود.
    یکی از موضوعات مورد تاکید در بودجه سال 97 شهرداری مشهد، داشتن شهری مولد می‌باشد، شهری که سرمایه‌گذاران علاقمند به سرمایه‌گذاری در آن باشند تا این شهر در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی برسد.
    2. در حوزه درآمدی چه پیش بینی‌هایی دارید. آیا این پیش بینی‌ها به گونه‌ای خواهد بود که با توجه به شرایط اقتصادی موجود شهر و شهرداری، تحقق پذیری آن به واقعیت نزدیک باشد؟
    ما تاکید داریم بودجه سال آینده شهرداری مشهد برنامه محور باشد. پس بودجه هر سال نمی‌تواند برای خود برنامه مجزایی از برنامه عملیاتی باشد. در راهبردهایی که مورد تاکید شورای شهر می‌باشد در حوزه درآمدی تاکید داریم رفتارهای شهرداری متکی بر قانون بوده و تلاش کند تا مجوزات لازم و اسناد بالادستی مورد نیاز را اخذ نماید.
    تاکید داریم تا طرح جامع و طرح‌های تفصیلی سریعتر تعیین تکلیف شوند. قول‌هایی داده شده است که تا پایان سال 96 این دو سند بالادستی شهر را که جزء آرزوهای چندین ساله بوده و برای تدوین برنامه راهبردی شهرداری نیاز است، نهایی گردد.
    با اجرایی شدن طرح‌های تفصیلی، پیش‌بینی درآمدها به واقعیت نزدیک می‌شود
    اگر طرح جامع و طرح‌های تفصیلی شهر مشهد ابلاغ، تصویب و اجرایی شود؛ پیش‌بینی درآمدمان در حوزه‌هایی نظیر سهم ساخت و ساز، پروانه، پایانکار، کمیسیون ماده 100 به واقعیت نزدیک خواهد بود.
    مشارکت شهروندان یکی از نکات مورد تاکید در لیست امید بوده است. مشارکت شهروندان در اجرای برنامه‌ها لازم است. قطعا تا شهروندان اجرای یک برنامه را نپذیرند اجرای آن برنامه با سختی و با هزینه زیاد صورت خواهد گرفت و بعد هم شهروندان تمایلی برای بهره‌مندی از آن امکان را نشان نخواهند داد. مشارکت شهروندان در همه ابعاد مد نظر ما است زیرا قطعا مشارکت مردم باعث کاهش هزینه‌های شهرداری خواهد شد. برای این مهم باید ساختارهای لازم را پیش‌بینی نماییم.
    3. آیا در این برنامه بودجه، تسهیلاتی برای سرمایه‌گذاران نیز ایجاد شده است تا شاهد رونق اقتصاد و سرمایه‌گذاری در شهر مشهد باشیم؟
    یکی دیگر از شعارهای لیست امید آشتی دوباره سرمایه‌گذاران با شهر بود. شرایط سرمایه‌گذاری در شهر را باید قانون‌مند و آسان کنیم. تاکید داریم که در بودجه سهم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دیده شود و زمینه‌سازی حضور سرمایه‌گذاران را با اصلاح قوانین مربوطه در صورت لزوم امکان‌پذیر نماید. تلاش داریم تا سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از حوزه تجاری و اماکن اقامتی به حوزه‌های فرهنگی، هنری، گردشگری، فرهنگی و گذران اوقات فراغت مجاوران و زائران تغییر یابد.
    4. متاسفانه سالهاست که درآمدهای شهرداری‌ها متکی به درآمدهای ساختمانی که عمدتا ناپایدار هستند، می‌باشد. برای پایدارسازی درآمدهای شهرداری‌ها چه تدبیری اندیشیده‌اید؟
    یکی از مباحث در مورد سهم درآمدهای پایدار می‌باشد. سهم درآمدهای پایدار از این حیث که چه میزان قابلیت وصول داشته مشخص نیست. ما باید سهم شهرداری از درآمدهای پایدار را افزایش دهیم و ظرفیت‌های لازم در شهرداری برای تحقق همین میزان از درآمدهای پایدار نیز به‌وجود آوریم.
    کدهای مختلف درآمدی که البته پایدار نیز هستند در شهرداری وجود دارد اما وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که از میزان تحقق بسیار کمی برخوردارند دلیل عمده عدم انگیزه و یا نبود سازکار مناسب برای تحقق آن کد درآمدی است که آن کد درآمدی بطور کامل محقق نشده است.
    افزایش درآمدهای پایدار شهرداری مشهد به 40 درصد در بودجه سال 97
    تاکید داریم سهم درآمدهای شهرداری مشهد از درآمدهای پایدار به حدود 40 درصد افزایش یابد که این رقم در حال حاضر حدود 30 درصد بود که پیشنهاد شهردار مشهد مقدس نیز 35 درصد است.
    در بحث نظام مالی و بودجه‌ای، نظام بودجه عملیاتی در شهرداری اجرا می‌شود اما شاید این بیشتر در قالب یک واژه ‌باشد زیرا در عمل این مهم محقق نمی‌شود. تاکید داریم شهرداری در این زمینه اصلاح نظام مالی انجام داده و به سمت یک بودجه‌ریزی واقعی عملیاتی پیش رود.
    5. معمولا رسم بر این است هر ساله برای بودجه سال بعد، درصدی بر بودجه پیش‌بینی شده یا محقق شده هر حوزه در سال جاری اضافه می‌شود. آیا شما نیز همین روال را در پیش خواهید گرفت یا بودجه‌ریزی براساس نیازهای شهر خواهد بود؟ در حوزه نیروی انسانی چه سیاستی را دنبال خواهید کرد؟
    اولویت‌های شهر در حوزه‌های مختلف باید مشخص شود و سمت و سوی بودجه به سمت اولویت‌ها و نیازهای شهر هدایت شود. در این زمینه لازم است اعضای شورای اسلامی شهر در کمیسیون‌های تخصصی و کمیته‌های نظارتی با یک کار کارشناسی مشترک با شهرداری این اولویت‌ها را احصا کنند تا بودجه به سمت اولویت‌ها و نیازها سوق داده شود.
    اصلاح نظام اداری شهرداری مشهد مقدس نیز یکی دیگر از موارد مدنظر شورای اسلامی شهر در بودجه سال 97 می‌باشد تا بهره‌وری در شهرداری افزایش یابد و استفاده بهینه‌ای از سرمایه انسانی صورت گیرد.
    در این زمینه یکی از اصلاحات مهم این می‌تواند باشد که ما بتوانیم یک تجمیع و تمرکز خوب در حوزه نیروی انسانی که در کل شهرداری و سازمان‌ها فعالیت می‌نمایند و یکسان‌سازی نحوه پرداخت حقوق و مزایای نیروها در مجموعه شهرداری ایجاد کنیم.
    این کار سختی است اما در برنامه عملیاتی شهرداری مشهد مورد تاکید است که امیدواریم شهرداری بتواند بخشی از این کار را در بودجه سال 97 اجرایی نماید. این کار یک وحدت رویه و یک حاکمیت یکسان را در بخش منابع انسانی ایجاد می‌نماید.
    یکی دیگر از مواردی که مورد تاکید بوده این است که ما بتوانیم در برنامه عملیاتی و بودجه سال آینده برای انبوه بدهی‌های شهرداری مشهد یک برنامه ارائه نماییم و سهم این مطالبات را در بودجه‌های سنواتی مشخص نماییم که به چه صورتی قرار است پرداخت شود.
    6. مطالبات شهرداری از دستگاه‌های دولتی و خصوصی، یکی دیگر از مواردی است که وصول آنها کمک بزرگی به افزایش نقدینگی و تامین منابع مالی مورد نیاز شهرداری در سال آینده برای اجرای پروژه‌ها خواهد کرد، برنامه شورای شهر در این راستا چیست؟
    معتقدیم که بخش درآمدی شهرداری از چابکی و توانایی لازم برخوردار نیست. انبوه نیروی انسانی در شهرداری وجود دارد که شاید بتوان آنها را در قالب‌های متعدد سامان داد اما در بحث وصول مطالبات باز هم به حوزه‌های بخش خصوصی روی می‌آوریم و آنها را به خدمت می‌گیریم و درصدهایی به آنها پرداخت می‌شود.
    در این زمینه من مخالف به‌کارگیری بخش خصوصی نیستم اما معتقدم که باید دید ظرفیت نیروی انسانی شهرداری برای وصول مطالبات چه میزان است. آیا عدم تحقق مطالبات فقط به علت کمبود نیروی انسانی می‌باشد یا مشکلات دیگری وجود دارد؟ معتقدم باید یک بازنگری در این بخش صورت گیرد و ببینیم اگر نمی‌توانیم از ظرفیت موجود نیروی انسانی استفاده کنیم سپس سراغ استفاده از بخش خصوصی در این بخش برویم. نباید ابتدا و در مرحله اول به سراغ بخش خصوصی برویم آن هم در صورتی که نیروی انسانی خودمان بیکار است. این کار درستی نیست و هزینه‌های ما را افزایش می‌دهد.
    یکی از تاکیدات ما در استفاده از ظرفیت کارکنان و افزایش بهره‌وری در برنامه عملیاتی، این است که این برنامه به همه سطوح شهرداری تسری یابد. نظام‌های انگیزشی مالی و غیرمالی برای تحقق برنامه در حوزه پرسنل دیده شود. اگر ما بتوانیم به افزایش بهره‌وری ساختار منابع انسانی شهرداری بپردازیم کاهش هزینه و افزایش درآمد را به دنبال خواهد داشت.
    در حوزه اولویت‌بندی بودجه، شاید اولویت ما در معاونت خدمات شهری، تغییر رویه‌های موجود در رفت و روب شهر و نگهداری فضای سبز باشد که هم مشارکت شهروندان را بیشتر به خدمت بگیریم و هم کاهش هزینه ها را به دنبال داشته باشیم یعنی به این معنی که سرانه سهم شهروند را در حوزه خدمات شهری ثابت نگه داریم و یا حتی کم کنیم و هر ساله آن را افزایش ندهیم در این زمینه باید کمیسیون های تخصصی شورا ورود کنند.
    7. شورای پنجم،نگاه ویژه‌ای را به طوس معطوف داشت. اما پرداختن به طوس نیازمند بودجه خاص و ویژه نیز می‌باشد و تنها حرف اکتفا نمی‌کند. در این مورد نگاه بودجه 97 چگونه خواهد بود؟ برای حاشیه شهر و مناطق کم برخوردار چه برنامه‌ای دارید؟
    نگاه ویژه به توس و احیای توس یکی از راهبردهای اصلی ما در تدوین بودجه سال 97 شهرداری مشهد است. حتما باید برنامه‌ها به‌گونه‌ای دیده شود که محدودیتی برای شهروندانی که در آن محدوده سکونت دارند ایجاد نشود و بتوانیم با گام‌هایی که بر می‌داریم رونق اقتصادی در آن منطقه و توانمند شدن مردم و ساکنان را شاهد بوده و ظرفیت‌های محلی را همزمان با اجرای طرح‌های جدید به خدمت بگیریم.
    امیدوارم در بودجه 97 شهرداری مشهد، طوس را به عنوان یک ظرفیت گردشگری و تاریخی که می‌تواند به کسب درآمد شهر، شهرداری و شهروند منجر شود مورد توجه قرار می‌دهیم.
    تعریف سرانه بهره‌مندی هر شهروند از خدمات شهروندی با توجه به میزان حق شهروندی پرداختی
    توجه ویژه به حاشیه شهر هم در راهبردهای تدوین بودجه سال 97 قرار دارد که در کمیسیون مربوطه بررسی می‌شود و اولویت‌ها مشخص می‌شود. یکی از جهت‌گیری‌های بودجه سال آینده شهرداری مشهد به سمت مناطق کم برخوردار است.
    آنچه مورد تاکید شورای اسلامی شهر می‌باشد این است که سرانه بهره‌مندی هر شهروند از خدماتی که شهرداری در تمامی مناطق ارائه می‌دهد باید تعریف کنیم که شهروندان مناطق برخوردار، نیمه برخوردار و کم برخوردار هر کدام چه میزان حق شهروندی پرداخت می‌کنند و به چه میزان از سرانه‌های خدماتی و خدمات لازم بهره‌مند می‌شود که در واقع این نگاه به توسعه پایدار با نگاه عدالت جویانه است.
    احمد پورمفردی

    تعداد بازدید: 61
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر