25°C آفتابی
اوقات شرعی
 • چهارشنبه،27 تیر 1397
 • ورود
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 66
    کد: 135137
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
    دومین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد تصویب کرد؛

    تمدید معافیت مودیان شهرداری از پرداخت جرایم چک‌های برگشتی/ دریافت بهای ورودی برای بازدید از خانه‌های تاریخی مشهد

    در آخرین دستور کار این جلسه علنی نیز، ایین نامه اجرای پروژه‌های عمرانی مصوب از طریق تامین منابع مالی غیر نقدی مورد تصویب قرار گرفت.
    تمدید معافیت مودیان شهرداری از پرداخت جرایم چک‌های برگشتی/ دریافت بهای ورودی برای بازدید از خانه‌های تاریخی مشهد

    شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با امضای طرحی دو فوریتی، زمان مصوبه معافیت از پرداخت خسارت تاخیر تادیه اسناد نکول شده مودیان را تمدید کرد.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، دومین جلسه علنی شورای پنجم شهر با سخنان محدرضا حیدری، رییس و نطق پیش از دستور حمیدرضا ودیعی، نایب رییس شورا آغاز شد.
    در ادامه این جلسه، حسن سلطانی، مسئول فرهنگسرای غدیر مشهد در مورد جشنواره زنگ کار به ارائه گزارش پرداخت. وی اظهار کرد: این جشنواره برای ان طراحی شد تا با نگاه اقتصادی و اجتماعی اجرایی شود.
    وی افزود: بر اساس پژوهش به این نتیجه رسیدیم که بچه‌ها علاقه دارند با کار در تابستان، روی پای خود بایستند. مبانی دینی ما هم کار را نوعی تفریح می‌داند.
    سلطانی تصریح کرد: مخاطبان این جشنواره را دانش‌آموزان، خانواده‌ها و استادکاران تشکیل می‌دهند که با هدف هویت بخشی به استاد کاران، برنامه اوستا شاگرد هم برگزار شده است.
    تقدیر از برگزیدگان جشنواره زنگ کار
    وی با اشاره به ثبت نام بیش از 20 هزار نفر دانش‌آموز طی 3 سال در جشنواره «زنگ کار»، عنوان کرد: به طور مستقیم بالغ بر 100 هزار نفر در طول سه سال گذشته مخاطب این طرح بودند.
    در ادامه جلسه، برگزیدگان جشنواره «زنگ کار» با تقدیم هدایایی مورد تقدیر قرار گرفتند.
    دومین دستور کار این جلسه علنی به بررسی طرح دوفوریتی در خصوص لزوم حمایت از تولیدات و خدمات داخل کشور و بومی استان اختصاص یافت.
    امیر شهلا، عضو شورای شهر مشهد به عنوان یکی از طراحان این طرح اظهار کرد: موضوع خروج از رکود در استان و شهر مشهد یک موضوع جدی است و فعالان حوزه صنعت، معدن، تجارت و اصناف استان مشمول این طرح خواهند شد.
    وی با تاکید بر اینکه باید به موضوع اشتغال و حوزه کسب و کار داخلی در استان توجه ویژه شود، ادامه داد: در گذشته نیز این موضوع جزء اولویت ها در شهرداری مشهد بوده اما در عمل خرید کالاهای غیر ایرانی و غیر بومی صورت می‌گرفته است.
    شهلا خاطرنشان کرد: پیشنهاد طراحان این طرح دوفوریتی آن است که شهرداری مشهد ملزم به استفاده از کالاهایی که مشابه داخلی دارد، بوده و خرید کالای تولید شده در استان خراسان و یا شهر مشهد در اولویت باشد.
    مصوبات قبلی شورا در مورد خرید کالای ایرانی ضمانت اجرایی لازم را ندارد
    محسن حسینی پویا، عضو شورای اسلامی شهر به عنوان مخالف این طرح دوفوریتی عنوان کرد: در اهمیت این موضوع شکی وجود ندارد اما با نگاهی به 4 مصوبه قبلی شورا در این مورد و همچنین قوانین بالادستی موجود، متوجه می‌شویم که هیچ ضمانت اجرایی برای این مصوبات وجود نداشته است.
    وی افزود: این موضوع باید در کمیسیون حقوقی نیز مطرح شود تا ضمانت اجرایی لازم برای آن دیده شود چون نحوه برخورد با متخلفان در این مصوبه مشخص نیست.
    در ادامه این جلسه و بعد از اینکه دوفوریت این طرح رای نیاورد، یک فوریت آن به رای گذاشته شد که همه 13 عضو حاضر به آن رای مثبت دادند. بر این اساس مقرر شد این طرح پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی، جلسه علنی هفته آینده برای رای‌گیری به صحن علنی بازگردد.
    تمدید مهلت معافیت پرداخت اسناد نکول مودیان شهرداری
    سومین دستور کار دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر در دوره پنجم نیز به به بررسی طرح دوفورتی دیگری با موضوع تمدید دوره زمانی معافیت خسارت تاخیر تادیه اسناد نکول شده مودیان شهرداری اختصاص یافت.
    محمد حسین ودیعی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد به عنوان یکی از طراحان این طرح دو فوریتی بیان کرد: با توجه به رکود صنعت ساختمان، چند سالی است سازندگان برای پرداخت‌هایشان به شهرداری با مشکلاتی مواجه شده‌اند. شهرداری هم از لحاظ قانونی، جریمه‌ای بر این مبالغ افزوده است و این رقم‌های انباشته شده بدون پرداخت باقی مانده است.
    وی ادامه داد: در شورای قبل فرصتی برای این مودیان در نظر گرفته شد تا افراد بدهکار بتوانند با بخشش جرائم، اصل مبلغ بدهی‌شان را بپردازند. در حال حاضر نیز شورای پنجم به منظور تسهیل امور بدهکاران به شهرداری در نظر دارد تا پایان سال جاری مصوبه شورای چهارم را تمدید کند.
    شهناز رمارم، دیگر عضو شورای اسلامی شهر به عنوان مخالف دو فوریت این طرح گفت: مهلت دادن به مودیان و بدهکاران به شهرداری به رویه‌ای تبدیل شده است و دیگر افراد خود را موظف به پرداخت حقوق شهرداری نمی‌دانند.
    وی افزود: باید این موضوع در کمیسیون‌های تخصصی بررسی شده و از ضمانت‌های اجرایی لازم برخوردار شود.
    مسعود ریاضی، به عنوان موافق طرح خاطرنشان کرد: من هم موافق ادامه این رویه تخفیف دادن نیستم اما چون فرصت کمی تا پایان شهریور یعنی پایان مصوبه قبلی شورا وجود دارد لذا تمدید این مصوبه را در وضعیت کنونی بهتر می‌دانم.
    طلب 54 میلیارد تومانی شهرداری مشهد از مودیان دارای چک‌های برگشتی
    محمد آذری، سرپرست شهرداری مشهد نیز در این مورد اظهار کرد: قبل از سال 94، بر اساس قانون خسارت تاخیر تادیه از چک‌های برگشتی دریافت می‌کردیم اما با مصوبه شورای چهارم این موضوع منتفی شد.
    وی افزود: در چند مرحله معافیت ارائه شده برای مودیان، تعداد زیادی از چک‌های برگشتی وصول شد اما در حال حاضر بالغ بر 6 هزار و 412 چک برگشتی داریم که رقم ریالی آنها چیزی در حدود 54 میلیارد تومان است.
    آذری گفت: با این تمید موافقم زیرا هم بخشی از نقدینگی مورد نیاز شهرداری تامین شده و هم مردم می‌توانند برای پرداخت اقدام نمایند اما این موضوع باید برای آینده تعیین تکلیف قطعی شود تا دیگر مردم منتظر فرصت دیگری برای استفاده از این تسهیلات و تمدید این فرصت نباشند.
    در ادامه، این طرح دو فوریتی به تصویب رسید.
    افزایش 2 برابری تعداد و رقم چک‌های برگشتی شهرداری با حذف دریافت جریمه
    همچنین با پیشنهاد نوروزی و ریاضی، دو تن از اعضای شورای شهر مقرر شد بخشش در دو ماه اول 100 درصد میزان جریمه بوده و در ماه‌های بعدی هر ماه 25 درصد از مبلغ معافیت کاسته شود. این طرح تا پایان سال جاری تمدید شد و از سال آینده 100 درصد جرائم اسناد نکول از مودیان دریافت خواهد شد.
    محمود برهانی، مدیر درآمدهای عمومی شهرداری مشهد نیز در این باره عنوان کرد: با برداشته شدن دریافت جرمیه از چک‌های برگشتی و اسناد نکول، تعداد و رقم چک‌های برگشتی شهرداری به 2 برابر افزایش یافته است که این روند باید اصلاح شود.
    مخالفت شورا با 2 لایحه هبه شهرداری
    چهارمین و پنجمین دستور کار این جلسه علنی نیز به بررسی لوایح شهرداری در خصوص هبه بدهی مسجد امام سجاد(ع) و حسینیه سید الشهدا(ع) اختصاص داشت.
    شورای اسلامی شهر مشهد به دلیل اینکه بدهی مسجد امام سجاد(ع) ناشی از تخلفات ساختمانی این مسجد بوده و مسجد مورد نظر قبلا در حد پروانه مجاز از معافیت‌های قانونی برخوردار شده بود، شورای چهارم و شورای پنجم با این هبه مخالفت کرد.
    محمد حسین ودیعی، نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر در مورد لایحه دیگر نیز گفت: در این لایحه حسینیه سیدالشهدا(ع) درخواست هبه و بخشش 109 میلیون تومان جریمه ناشی از تخلفات ساختمانی خود را داشته است که شورای پنجم با این لایحه مخالفت کرد.
    دریافت بهای ورودی برای بازدید از خانه‌های تاریخی مشهد
    دستور کار بعدی دومین جلسه علنی شورای پنجم به بررسی لایحه شهرداری در مورد دریافت بهای ورودی برای بازدید از خانه‌های تاریخی تحت مالکیت شهرداری اختصاص یافت.
    علی قناویزچی، مدیر امور گردشگری و زائران شهرداری مشهد در این رابطه عنوان کرد: از 65 خانه تاریخی ثبت شده در مشهد، 6 خانه در مالکیت سازمان‌های شهرداری مشهد قرار داد که در حال برنامه‌ریزی برای تبدیل این اماکن به موزه هستیم.
    وی افزود: این اماکن برای بهره‌برداری به بخش خصوص واگذار شده و میانگین ورودی مکان‌های تاریخی و فرهنگی شهر مشهد برای بازدید از این خانه‌ها در نظر گرفته شده است.
    شهنار رمارم، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر نیز در این مورد گفت: با توجه به نام‌گذاری سال جاری به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال که یکی از مولفه‌هایش اقتصاد درون‌زا است لذا پیشنهاد دارم این خانه‌های تاریخی تقویت شده و به مسافران و مردم مشهد شناسانده شود تا هم مردم با هویت مشهد آشنا شده و هم درآمدزایی صورت گیرد.
    در این مصوبه آمده است در اجرای بند 26 قانون تشکیلات و انتخاب شهرداران و اصلاحات بعد از ان به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می شود به منظور تامین بخشی از هزینه‌های نگهداری خانه‌های تاریخی و تامین بودجه جاری از بازدیدکنندگان ایرانی تا سقف 30 هزار ریال و از بازدید کنندگان خارجی تا سقف 150 هزار ریال هزینه دریافت کند.
    پرداخت مجموع 24 میلیارد تومان وام به دو هزار و 400 نفر از پرسنل شهرداری
    اعضای شورای اسلامی شهر در هفتمین دستور کار دومین جلسه علنی به بررسی طرح تعدادی از اعضا در مورد کمک تسهیلاتی به پرسنل بازنشسته شهرداری پرداختند.
    محمد آذری، سرپرست شهرداری مشهد در این مورد اظهار کرد: متاسفانه کارکنان و بازنشستگان شهرداری هنوز تابع نظام هماهنگ پرداخت هستند و تفاوت زیادی در حکم‌های کارگزینی و پرداختی‌ها وجود دارد.
    وی افزود: صندوق قرض‌الحسنه داخلی کارکنان شهرداری مشهد راه‌اندازی شده که تاکنون از منابع خود همکاران بالغ بر 24 میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات 10 میلیون تومانی قرض‌الحسنه به 2 هزار و 400 نفر اختصاص داده شده است. با تصویب این طرح می‌توان بازنشستگان را نیز در این صندوق عضو کرده و به آنها تسهیلات پرداخت کنیم.
    با تصویب این طرح به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری، نسبت به افزایش اعتبارات هزینه‌ای کمک‌های رفاهی بازنشستگان به میزان سرانه رفاهی هر نفر 5 میلیون ریال و اختصاص آن به صندوق قرض الحسنه تسهیلات داخلی کارکنان شهرداری و ارائه تسهیلات به بازنشستگان از طریق آن اقدام نموده و بار مالی آن را در اصلاح بودجه سال 1396 شهرداری مشهد مقدس اعمال کند.
    اصرار شورا بر مصوبه افزایش تعرفه خدمات دفاتر فنی و مهندسی و پیشخوان شهرسازی
    شورای اسلامی شهر در این جلسه و در پاسخ به اعتراض هیئت تطبیق مصوبات ،بر مصوبه قبلی مبنی بر افزایش تعرفه خدمات دفاتر فنی و مهندسی و پیشخوان شهرسازی اصرار ورزید.
    حمیدرضا موحدی زاده، عضو شورای اسلامی شهر در این خصوص گفت: وظایف ذاتی شهرداری در این دفاتر توسط یک هزار مهندس انجام می‌شود و تعرفه خدمات از سال گذشته تاکنون افزایشی نداشته که لازم است این کار صورت گیرد.
    در آخرین دستور کار این جلسه علنی نیز، ایین نامه اجرای پروژه‌های عمرانی مصوب از طریق تامین منابع مالی غیر نقدی مورد تصویب قرار گرفت.
    احمد پورمنفردی

    تعداد بازدید: 66
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر