19°C 
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 93
    کد: 127347
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۳/۰۲
    شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصویب کرد؛

    انتشار 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای خط 3 قطار شهری مشهد

    با تصویب این لایحه دو فوریتی به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده شد به منظور تامین منابع مالی مورد نیاز برای پرداخت به پیمانکار قطار شهری جهت تخصیص اعتبار به خطوط قطار شهری، نسبت به دریافت تسهیلات از طریق ایجاد خط اعتباری تا سقف 2 هزار میلیارد ریال از بانک‌های شهر و تجارت اقدام نماید.
    انتشار 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای خط 3 قطار شهری مشهد

    شورای اسلامی شهر مشهد مقدس به لایحه دو فوریتی انتشار 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای خط 3 قطار شهری رای مثبت داد.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، یکصد و هفتاد و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر با بررسی دو لایحه دوفوریتی آغاز شد که در اولین لایحه دوفوریتی، شورای اسلامی شهر به انتشار 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای احداث خط 3 قطار شهری رای مثبت داد.
    معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس در این مورد کفت: در این دوره با تلاش شورای اسلامی شهر برای خطوط یک، 2 و 3 قطار شهری مشهد به میزان یک هزار و 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شد.
    محمدرضا مزجی تصریح کرد: برای این اوراق مشارکت منتشر شده توانسته‌ایم 650 میلیارد تومان کمک دولتی را جذب نماییم که در نهایت با محاسبه نیمی از سود این اوراق که دولت می‌پردازد، یک هزار و 300 میلیارد تومان کمک دولتی جذب خواهیم کرد.
    وی عنوان کرد: در بودجه سال 96 شهرداری مشهد، بودجه خط 3 قطار شهری به تصویب رسیده است که شورا با این بودجه و انتشار 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت در سال جاری موافقت کرده تا بتوانیم از 50 درصد کمک دولتی برای بازپرداخت اصل و سود این اوراق بهره‌مند شویم.
    معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس ادامه داد: تا پایان این دوره از مدیریت شهری میزان اوراق مشارمت منتشر شده برای خطوط قطار شهری به مبلغ 2 هزار میلیارد تومان خواهد رسید که تعهد بازپرداخت نیمی از اصل و سود بر عهده دولت است.
    مزجی خاطرنشان کرد: اگر این مصوبه امروز به تصویب برسد تا پایان سال جاری موفق به دریافت مجوز انتشار و انتشار آن خواهیم شد و می‌توانیم از فرصت کمک 50 درصدی دولت نیز بهره‌مند شویم.
    این لایحه دوفوریتی به تصویب شورای اسلامی شهر رسید.
    تهاتر با پیمانکار قطار شهری
    در ادامه این جلسه علنی، لایحه شهرداری در مورد تهاتر مطالبات پیمانکار با مساعدت‌های پرداختی در خطوط قطار شهری مورد بررسی قرار گرفت.
    علی اصغر نخعی‌راد، عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در این مورد گفت: شهرداری مشهد 120 میلیارد تومان از قرارگاه خاتم الانبیاء طلبکار است که مقرر شده بود وقتی احداث خط دوی قطار شهری به 75 درصد رسید این طلب را وصول نماید.
    وی افزود: در مقابل ما نیز در خط 3 قطار شهری همین مبلغ به قرارگاه بدهکاریم چون مقرر شده بود بابت بخشی از صورت رضعیت‌های پیمانکار به او زمین و پروانه بدهیم و چون از لحاظ زمین در مضیغه هستیم لذا بهتر است این مبلغ بدهی را تهاتر کنیم.
    در ادامه با تصویب این لایحه به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده شد کلیه مساعدت‌هایی را که در راستای مصوبات شورای اسلامی شهر به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء پیمانکار خط 2 قطار شهری مشهد پرداخت نموده است، با مطالبات غیرنقدی پیمانکار یاد شده بابت پیش‌پرداخت، صورت وضعیت و تعدیل‌های خط 3 قطار شهری در سال‌های 95 و 96 در سقف یک هزار و 200 میلیارد ریال تهاتر نماید.
    دریافت تسهیلات از بانک‌های تجارت و شهر
    سومین دستور کار این جلسه علنی که قید دو فوریت داشت به دریافت تسهیلات از بانک‌های تجارت و شهر اختصاص داشت.
    محمد سهیلی، نایب رییس اول شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در این مورد اظهار کرد: برای پروژه‌های شهری 400 میلیارد تومان مورد نیاز بود که ما با نیمی از این مبلغ جهت دریافت تسهیلات در کمیسیون موافقت نموده‌ایم.
    وی افزود: این مصوبه در منابع و مصارف بودجه سال جاری تغییری ایجاد نمی‌کند.
    در ادامه، حجت الاسلام حسنعلی اخلاقی امیری دیگر عضو شورای اسلامی شهر نیز عنوان کرد: باید مشخص شود پروژه‌های اولویت‌دار کدام است چون در جلسه هماهنگی به این سئوال پاسخ داده نشد.
    همچنین، محمدرضا دیمه‌کار نیز بیان کرد: باید پروژه‌های اولویت‌دار و همچنین نرخ سود تسهیلات و مدت بازپرداخت آن مشخص شود.
    وی اضافه کرد: این مصوبه برای شورای بعدی تعهد ایجاد می‌کند پس بهتر است برای دوره بعد شورا و شهر مشکل ایجاد نکنیم.
    معاون اداری و مالی شهرداری مشهد مقدس نیز در مورد این لایحه دوفوریتی عنوان کرد: اخذ تسهیلات برای پروژه‌های شهرداری بحث جدیدی نیست و ما از محل گردش مالی خود در بانک‌ها، خط اعتباری و تسهیلات دریافت می‌کنیم.
    محمد آذری گفت: سال گذشته نیز از همین محل میزان 150 میلیارد تومان تسهیلات دریافت نمودیم.
    وی با اشاره به اینکه منابع درآمدی شهرداری در طی سال متفاوت است، لذا برای اجرای پروژه‌ها و تامین منابع مورد نیاز از تسهیلات استفاده می‌کنیم.
    آذری، زمان تسویه این تسهیلات را هم 6 ماهه یا یکساله و سود این تسهیلات را نیز 18 درصد اعلام کرد.
    وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان تحقق درآمدهای شهرداری به صورت روزشمار 33 ردصد بوده است که تا کنون 144 میلیارد تومان وصول درآمد داشته‌ایم. در مقابل ماهیانه 80 میلیارد تومان نیز هزینه‌های جاری شهرداری می‌باشد که ناگزیر هستیم از دریافت تسهیلات استفاده کنیم.
    ماهیانه 10 میلیارد تومان هزینه برای آسفالت معابر شهر
    معاون فنی و عمرانی شهرداری مشهد مقدس هم با اشاره به اینکه 20 میلیارد تومان در خط یک قطار شهری به مردم بدهکاریم، تصریح کرد: ماهانه 3 هزار تن آسفالت در سطح شهر استفاده می‌شود که کل بودجه ماهیانه برای آسفالت معابر شهر به 10 میلیارد تومان می‌رسد.
    وی افزود: در صورت تزریق پول ما تا اوایل مردادماه خط 2 قطار شهری را به میدان شریعتی می‌رسانیم. کار کارستانی در این دوره مدیریت شهری در حوزه قطار شهری انجام شده است. اگر این تسهیلات را نگیریم و صورت وضعیت پیمانکار را پرداخت نکنیم، باید خساراتی به مراتب بیشتر از سود تسهیلات به پیمانکار پرداخت نماییم.
    مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد مقدس نیز اظهار کرد: کل بودجه سال جاری که دولت به قطار شهری مشهد اختصاص داده، 85 میلیارد تومان است.
    کیانوش کیامرز ادامه داد: تنها 50 میلیارد تومان از اوراق مشارکت خط 3 باقی مانده است. از 200 میلیارد تومان تسهیلات دریافتی، 20 میلیارد تومان برای خط یک قطار شهری، 150 میلیارد تومان برای خط 2 و 30 میلیارد تومان نیز برای خط 3 هزینه خواهد شد.
    با تصویب این لایحه دو فوریتی به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده شد به منظور تامین منابع مالی مورد نیاز برای پرداخت به پیمانکار قطار شهری جهت تخصیص اعتبار به خطوط قطار شهری، نسبت به دریافت تسهیلات از طریق ایجاد خط اعتباری تا سقف 2 هزار میلیارد ریال از بانک‌های شهر و تجارت اقدام نماید.
    احمد پورمنفردی

    تعداد بازدید: 93
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر