19°C 
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 270
    کد: 118550
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
    لایحه بودجه شهرداری مشهد به شورای اسلامی شهر تقدیم شد؛

    پیش‌بینی 2 هزار و 846 میلیارد تومان منابع عمومی نقدی در سال 96

    باید در شیبی ملایم طی 5 سال مردم را به طور کامل در شناسایی و پیشنهاد پروژه‌های عمرانی دخالت دهیم که این مهم از سال جاری با 5 درصد آغاز شده است تا مردم به ما بگویند چه پروژه‌ای انجام دهیم.
    پیش‌بینی 2 هزار و 846 میلیارد تومان منابع عمومی نقدی در سال 96

    در یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، لایحه بودجه سال 96 شهرداری مشهد توسط شهردار تقدیم شورای اسلامی شهر شد.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، با رسیدن به ماه‌های پایانی سال در هر سازمان، تدوین و تصویب بودجه سال آینده به عنوان سندی برای روشن شدن مسیر حرکت سازمان در دستور کار قرار می‌گیرد. این مهم در شهرداری مشهد در طول مدیریت شهری چهارم همیشه به موقع انجام شده و لایحه‌ای بر اساس واقعیت‌ها تنظیم و تصویب شده است. یکصدو پنجاه و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در دوره چهارم نیز شاهد تقدیم لایحه بودجه سال 96 شهرداری مشهد به شورای اسلامی شهر بود.
    شهردار مشهد در این جلسه علنی در مورد لایحه بودجه 96 شهرداری مشهد اظهار کرد: دهه مبارک فجر فرصت مغتنمی است تا به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه داخلی و خارجی پرداخته شود. اقتدار و امنیت جمهوری اسلامی ایران قابل شمارش نیست.
    سیدصولت مرتضوی افزود: بودجه سال 96 شهرداری مشهد با لحاظ سند چشم‌انداز 1404، سند جامع، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های شورای اسلامی شهر، تحقق برنامه عملیاتی 93 تا 97، عملکرد شهرداری در سال‌های 94 و 95 و لایحه سال 96 دولت، تدوین شده است.
    1678 میلیارد تومان بودجه برای هزینه‌های عمرانی سال 96
    وی خاطرنشان کرد: بودجه شهرداری مشهد مقدس از لحاظ منابع عمومی نقدی برابر با 2 هزار و 846 میلیارد تومان و از لحاظ مصارف برابر با 2 هزار و 846 میلیارد تومان است.
    شهردار مشهد ادامه داد: هزینه‌های عمومی شهرداری مشهد در بودجه سال 96 معادل یک هزار و 168 میلیارد تومان و هزینه‌های عمرانی نیز معادل یک هزار و 678 میلیارد تومان خواهد بود.
    بودجه 5204 میلیارد تومانی حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری
    مرتضوی تصریح کرد: بودجه حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری نیز در این آلبوم بودجه از لحاظ منابع برابر با 5 هزار و 204 میلیارد تومان و از لحاظ مصارف برابر با 4 هزار و 732 میلیارد تومان است.
    وی بیان کرد: همچنین بودجه سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری در مجموع به میزان 792 میلیارد تومان مشتمل بر کمک‌های شهرداری برابر با 289 میلیارد تومان و منابع خالص سازمان‌ها به میزان 503 میلیارد تومان در قالب لوایح و آلبوم‌های جداگانه به شورای شهر ارائه می‌شود.
    8081 میلیارد تومان مصارف شهرداری مشهد در سال 96
    شهردار مشهد اظهار کرد: در مجموع بودجه کل شهرداری مشهد و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه در منابع به مبلغ 8 هزار و و 553 میلیارد تومان و در مصارف به مبلغ 8 هزار و 81 میلیارد تومان تدوین شده است که مبلغ 472 میلیارد تومان منابع انتقالی به سال آتی خواهد بود.
    مرتضوی در مورد جزییات منابع بودجه سال 96 شهرداری مشهد مقدس نیز گفت: در این لایحه، میزان درآمدهای عمومی و کمک دولت نسبت به سال 95 حدود 6 درصد افزایش یافته است و در کنار افزایش 33 درصدی واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای، با کاهش 32 درصدی واگذاری‌های دارایی‌های مالی مواجهیم. خالص منابع سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه نیز 3 درصد افزایش داشته است.
    افزایش 4 درصدی منابع و 7 درصدی مصارف شهرداری در سال 96
    شهردار مشهد مقدس در مورد جزییات مصارف بودجه 96 نیز عنوان کرد: در این حوزه اعتبارات هزینه‌ای 11 درصد افزایش و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیز 4 درصد کاهش یافته است. همچنین تملک دارایی‌های مالی نیز با افزایش 21 درصدی و خالص سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه نیز 3 درصد افزایش یافته است.
    مرتضوی در مورد ویژگی‌های اساسی بودجه سال 96 نیز تصریح کرد: تنوع‌بخشی به ابزارهای مختلف تامین منابع مالی، افزایش سهم درآمدهای پایدار و کاهش سهم درآمدهای پایدار و شناسایی و وصول کلیه مطالبات شهرداری از دستگاه‌های دولتی و غیردولتی از مهم‌ترین ویژگی‌ها در بخش منابع عمومی است.
    وی با اشاره به اینکه اهتمام به انضباط مالی و استقرار کامل سیستم حسابداری تعهدی و همچنین توجه به اقتصاد دانش بنیان از طریق حذف و یا کاهش وابستگی به کالاهای خارجی از ویژگی‌های اساسی بودجه در بخش مصارف است، ادامه داد: در بخش سایر منبع و مصارف نیز بر ایجاد سازوکار لازم برای وصول سهم شهرداری از ارزش افزوده ناشی از پروژه‌های شهری، جذب منابع از طریق جلب مشارکت‌های بخش خصوصی، مردم و بخش عمومی و همچنین بهره‌گیری از ظرفیت اوراق مشارکت و صکوک مورد توجه قرار گرفته است.
    افزایش 33 درصدی بازپرداخت اصل و سود وام‌های شهرداری
    شهردار مشهد مقدس گفت: اعتبارات هزینه‌ای شهرداری در سال 96 بدون احتساب هزینه‌های خدماتی کمتر از 20 درصد است.
    مرتضوی با اشاره به اینکه در این آلبوم بودجه با افزایش 33 درصدی، مبلغ 130 میلیارد تومان برای بازپرداخت اصل و سود وام‌های دریافتی در نظر گرفته شده است، افزود: عمده‌ترین پروژه‌های سال 96 شهرداری مشهد مقدس شامل تکمیل خط یک و احداث خط 2 و 3 قطار شهری، احداث و توسعه کمربند جنوبی، اصلاح و توسعه تقاطع‌های غیرهمسطح، تامین ناوگان اتوبوسرانی، احداث و توسعه پارکینگ‌های عمومی و احداث و توسعه بوستان‌های شهری، فضاهای ورزشی، مساجد و مراکز فرهنگی همچنین اصلاح و بازسازی شبکه معابر می‌باشد که برای انجام این پروژه‌ها یک هزار و 640 میلیارد تومان هزینه می‌شود.
    تنظیم بودجه شهرداری بر اساس سیاست‌های شورا برای اولین بار در عمر مدیریت شهری مشهد
    در ادامه این جلسه، رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز اظهار کرد: این مدیریت شهرداری اولین مدیریتی است که بودجه شهرداری را بر اساس سیاست‌های شورای اسلامی شهر تنطیم کرده است.
    محمدکمال سرویها ادامه داد: باید در شیبی ملایم طی 5 سال مردم را به طور کامل در شناسایی و پیشنهاد پروژه‌های عمرانی دخالت دهیم که این مهم از سال جاری با 5 درصد آغاز شده است تا مردم به ما بگویند چه پروژه‌ای انجام دهیم.
    اختصاص بودجه ویژه برای تسویه بدهی مدیریت شهری گذشته به بانک‌ها
    وی اذعان کرد: در آلبوم بودجه سال آینده برای تسویه بدهی‌های شهرداری باقیمانده از شهرداری شورای شهر دوره گذشته به بانک‌ها مبلغ ویژه‌ای دیده شده است تا دوباره شاهد پرداخت روزانه 700 میلیون تومان جریمه تنها برای بدهی به یک بانک نباشیم.
    رییس شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: توجه به مناطق کم‌برخوردار و غیر برخوردار در این بودجه محسوس است چون ما متاسفانه نتوانسته‌ایم طی بیش از 30 سال گذشته عدالت را در شهرسازی حاکم کنیم. لذا بودجه ویژه‌ای از سوی شهرداری برای نقاط کم‌برخوردار هم دیده شده است تا امکانات این مناطق نیز به سطح قابل قبولی برسد.
    احمد پورمنفردی

    تعداد بازدید: 270
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر