35°C آفتابی
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 736
    کد: 118239
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
    پرداخت عوارض خودرو

    پرداخت عوارض خودرو اهرم خدمات‌رسانی بهتر به شهروندان
    محمد آذری

    امروز در کشورهای اروپایی صاحبان خودرو ماهیانه حدود 300 هزار تومان به شهرداری‌ها بابت حق استفاده از آسفالت پرداخت می‌کنند.
    پرداخت عوارض خودرو اهرم خدمات‌رسانی بهتر به شهروندان محمد آذری

    از دهه 60 به بعد شهرداری‌ها به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی خودگردان اعلام شدند و کمک‌های دولت نیز به این سازمان محدود به پروژه‌های زیرساختی شده و عوارض‌های خودرو، نوسازی و اصناف جایگاه ویژه در درآمدهای شهرداری‌ها پیدا کرده است.
    پس شهروند فعال که امروز در جهان دارای جایگاه ویژه‌ای است باید نقش واقعی خود را در شهر مشهد نیز ایفا کند و همان‌گونه که در پرداخت عوارض همراه با مدیریت شهری است، قطعاً حق مطالبه‌گری نیز دارد.
    اما یکی از کدهای درآمدی که شهرداری‌ها در تمام شهرهای پیشرفته جهان آن را دریافت می‌کنند، عوارض خودرو است که متأسفانه این کد درآمدی با تمام اهمیتی که در توسعه شهر دارد، مورد بی‌مهری برخی از شهروندان قرار گرفته است.
    در واقع امروز بیش از یک ‌میلیون خودرو در شهر مشهد فعال هستند که این تعداد خودرو هزینه‌های زیادی را برای مدیریت شهری ایجاد می‌کنند به طوری که براساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده در سال ١٣٩٠ میانگین قیمت تمام شده خدمات روبنایی برای استفاده خودروها ١٨٤ هزار تومان و از آنجایی که مدیریت شهری متکی به مشارکت شهروندان برای تأمین منابع مورد نیاز اداره شهر است عوارض خودرو نیز بخش مهمی از مشارکت شهروندان را شامل می‌شود و مجبور است از سایر کدهای درآمدی مبلغ مد نظر را برداشت کند.
    امروز در کشورهای اروپایی صاحبان خودرو ماهیانه حدود 300 هزار تومان به شهرداری‌ها بابت حق استفاده از آسفالت پرداخت می‌کنند در حالی که در کشور ما میانگین پرداختی برای هر خودرو تنها 30 هزار تومان آن هم سالیانه است که متأسفانه این رقم توسط برخی از صاحبان خودرو به صورت چندین ساله و تنها در زمان فروش خودرو پرداخت می‌شود.
    متاسفانه امروز عده کمی از دارندگان خودرو سالیان سال است که عوارض خود را پرداخت نکرده‌ و باعث ایجاد معوقات 50 میلیارد تومانی در این حوزه شده‌اند، معوقه‌ای که در صورت وصول آن در زمان خود قطعا امروز شهر مشهد چهره متفاوت‌تری داشت و یا بسیاری از پروژه‌های شهری امروز سریع‌تر به ثمر نشسته بود پس باید برای اعتلای هرچه بیشتر شهر مشهد به دنبال دریافت این معوقه باشیم و بر همین اساس با هماهنگی با پلیس راهور، از اول بهمن‌ماه خودروهای فاقد برچسب عوارض با جریمه 15 هزار تومانی مواجه می‌شوند.
    در پایان درخواست ما از صاحبان خودرو این است که عوارض خودرو خود را همچون یک شهروند مشارکت‌جو به صورت سالانه پرداخت کنند تا خادمان آنها در شهر بهشت خدمات مناسب‌تری را ارائه دهند و امیدواریم روزی برسد که دیگر هیچ معوقه‌ای از محل عوارض خودرو وجود نداشته باشد و شهروندان مشهدی تبدیل به الگویی برای تمام ایران اسلامی شوند.

    *معاون اداری و مالی شهرداری مشهد

    تعداد بازدید: 736
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر