19°C 
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 371
    کد: 94764
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۱/۱۹

    مهدی یاراحمدی خراسانی _ مفهوم شناسی اقتصاد مقاومتی

    مفهوم اقتصاد مقاومتی با واژگانی از قبیل حمایت از تولید ملی، کارآفرینی، اتخاذ سیاست‌های پولی و ارزی متناسب، اصلاح الگوی مصرف، اجرای اصل 44، تصحیح سیاست های بازرگانی، توجه به نخبگان، تولید دانش کاربردی و استفاده از فناوری نوین که از محورهای مهم تحقق آن هستند معنای عملیاتی می‌یابد.
    مهدی یاراحمدی خراسانی _ مفهوم شناسی اقتصاد مقاومتی

     فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر این که؛ "ما امروز در مقابل یک فشار جهانی قرار داریم. دشمنی وجود دارد در دنیا که می خواهد با فشار اقتصاد ی و با تحریم، سلطه ‌‌یا اهریمنی خودش را برگرداند به این کشور. ما باید یک اقتصاد مقاومتی واقعی در کشور به وجود بیاوریم"در شرایط امروز اقتصادی کشور به عنوان یک راهکار کلان ارائه گردیده است.

    در واقع طی سال‌های اخیر عرصه اقتصاد کشور شاهد مواجهه با گفتمانی جدید در حوزه اقتصادی با عنوان "اقتصاد مقاومتی" است. اکنون اقتصاد کشورمان از فضای جهانی هم تأثیر می‌پذیرد و هم بخاطر قدرتی که در حوزه‌های مختلف علمی، سیاسی و انرژی(خصوصاً نفت) به دست آورده و یا از قبل داشته است بر آن اثر می‌گذارد. با توسعه تحریم اقتصادی علیه ایران (که به بهانه واهی موضوع هسته‌ای صورت می‌پذیرد) یک ضرورت بیش از بیش نمایان است و آن دستیابی به یک مدل و الگوی مقاومتی از اقتصاد است.
    مدلی که نسبت به بحران‌های اقتصادی رویکردی فعالانه دارد و می‌تواند در شرایط بحرانی موانع را برطرف سازد. اقتصاد مقاومتی چشم‌اندازی کلان به جریان اقتصادی ایران اسلامی دارد و یک اقدام بلندمدت در راستای چشم‌انداز را شامل می‌شود. البته تحریم اقتصادی علیه ایران مربوط به سال‌های اخیر نیست. بلکه اولین تحریم اقتصادی ایران سی سال پیش و در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی توسط ایالات متحده صورت گرفت که منجر به مسدود شدن اموال کشورمان در بانک‌های غربی گردید. پس از آن در طول سال‌های گذشته تاکنون، تحریم‌ها به صورت مستمر به بهانه‌های مختلف تداوم یافته است. البته باید به این نکته اشاره نمود که در چندسال اخیر با تصویب قطعنامه 1929، تحریم ایران در برخی محورها از قبیل خرید نفت ایران، سرمایه‌گذاری خارجی در اقتصاد ایران (خصوصاً بخش انرژی)، تحریم تجاری و حمل و نقل دریایی و هوایی ایران، بانک مرکزی و بانک‌های فعال در نقل و انقالات صادرات و واردات کشور ابعاد وسیع‌تری یافته است.
    واژه اقتصاد مقاومتی بر این موضوع دلالت می‌کند که فشارها و ضربه‌های اقتصادی از سوی نیروهای دشمن سد راه پیشرفت جامعه است که باید بر آن غلبه کرد. برای درک مفهوم اقتصاد مقاومتی اول می‌بایست فهم درستی از اقتصاد ملی و همچنین فضای اقتصاد جهانی و به دنبال آن شدت فشاری که نظام سلطه استکبار و غرب نسبت به جمهوری اسلامی داشته است به دست آوریم. نظام سلطه بعد از شکست‌هایی که در عرصه نظامی داشته است، چند سالی است که در حوزه اقتصاد به طمع افتاده است تا اقداماتی را به صورت برنامه‌ریزی شده و هدفمند برای اثرگذاری بر محیط اقتصادی (با هدف‌هایی که تضعیف نظام و فشار روی آحاد مردم در رأس آن است) را در دستور کار قرار دهد.
    در این میان حرکت اقتصادی کشور نیز می‌بایست با این جریانِ محیطی دارای واکنش و برنامه‌ای متناسب باشد. با این تفاسیر و با توجه به وضعیت امروز و آینده جهان که به شدت در حال تغییر و تحول است اقتصاد مقاومتی به دنبال تشکیل یک جریان اقتصادی فعال برای مقابله با هرگونه بحرانی است. دشمنان کشور ایران بیش از هر زمان دیگری عزم خود را جزم کرده‌اند تا اراده خودشان را به ما تحمیل نمایند تا از بسیاری حقوق مسلم و آشکار خود در گذریم. بنابراین مقاومت در برابر این زورگویی آشکار نیازمند دو اصل انگیزه و برنامه مشخص است. که در این میان اقتصاد مقاومتی به عنوان یک راهکار اساسی معرفی گردیده است. 
    از این منظر اقتصاد مقاومتی یعنی تشخیص حوزه‌های فشار و متعاقباً تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن آن و تبدیل چنین فشارهایی به فرصت از طریق باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریت‌های مدبرانه که پیش شرط و الزام چنین موضوعی است. اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی‌ها و تأکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است. اقتصاد مقاومتی مفهومی است که در پی مقاوم‌سازی، بحران‌‌زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی است. به بیان دیگر اگر در گذشته می‌گفتیم که فلان مجموعه نمی‌تواند انتظارات ما را برآورده کند، در رویکرد جدید به دنبال آن هستیم که با بازتعریف سیاست‌های نهادهای موجود، کاری کنیم که انتظارات ما را برآورده سازند که این یک رویکرد فعال است. 
    مفهوم اقتصاد مقاومتی با واژگانی از قبیل حمایت از تولید ملی، کارآفرینی، اتخاذ سیاست‌های پولی و ارزی متناسب، اصلاح الگوی مصرف، اجرای اصل 44، تصحیح سیاست های بازرگانی، توجه به نخبگان، تولید دانش کاربردی و استفاده از فناوری نوین که از محورهای مهم تحقق آن هستند معنای عملیاتی می‌یابد.
     
    *مدرس دانشگاه
    تعداد بازدید: 371
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 1
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر