19°C 
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 321
    کد: 88096
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۱۰/۲۳

    سناریوهای خروج از رکود مسکن لایحه خدمات شهری در کنار مشوق اقتصادی کارایی دارد

    در شرایطی که کشور عزیزمان به دلیل تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی با   رکود شدیدی در کل اقتصاد مواجه است، آن بخش‌هایی که وابستگی کمتری به اقتصاد بین‌المللی دارند، می‌توانند نجات‌دهنده اقتصاد از وضعیت رکودی به شمار روند. ازجمله این بخش‌های اقتصادی، بخش مسکن است...
    سناریوهای خروج از رکود مسکن لایحه خدمات شهری در کنار مشوق اقتصادی کارایی دارد

     دکتر براتعلی خاکپور*

    در شرایطی که کشور عزیزمان به دلیل تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی با   رکود شدیدی در کل اقتصاد مواجه است، آن بخش‌هایی که وابستگی کمتری به اقتصاد بین‌المللی دارند، می‌توانند نجات‌دهنده اقتصاد از وضعیت رکودی به شمار روند. ازجمله این بخش‌های اقتصادی، بخش مسکن است...
    ...در‌حالی‌که ما در این بخش نیز با رکود شدیدی مواجه هستیم، اقتصادی که خود می‌تواند موتور محرکه توسعه اقتصادی در کلان‌شهرها و نهایتا در کل اقتصاد به‌شمار برود.در چنین شرایطی بایستی شوراها در کلان‌شهرها مصوباتی را داشته باشند که تسهیل‌کننده فعالیت‌های اقتصادی در این حوزه به شمار برود. این درحالی است که ما در شورای شهر مشهد مصوباتی را داشتیم که بخش کم‌رمق زمین و مسکن را نیز از نفس انداخت. مصوباتی چون افزایش هزینه پروانه در تراکم‌های بالا، افزایش هزینه خلاف ضابطه‌ها (k=p)، تغییر در ضوابط و محاسبه ساعات افزایش هزینه‌های اشغال معابر کارگاه‌ها و پروژه‌های اقتصادی افزایش هزینه‌های نقل و انتقال و...هرچند برخی مصوبات به لحاظ ساختاری و زیرساختی مصوبات خوبی به شمار می‌روند، اما تصویب آن‌ها در شرایط رکودی اقتصادی به مصلحت نبوده و نیست‌.این نوع مصوبات تاثیرات زیادی را در غیر‌اقتصادی‌کردن فعالیت‌های ساخت‌وساز در بازار زمین و مسکن شهری به دنبال داشته و نتیجه آن تعطیلی ساخت‌وساز مسکن در شهر و به تبع آن تعطیلی خیلی از کارگاه‌های مرتبط و نهایتا افزایش بیکاری در سطح جامعه شده است. این امر نه تنها درآمد بخش مسکن و سازندگان را در جامعه کاهش داده بلکه درآمد شهرداری را نیز به دلیل کاهش صدور پروانه و کاهش ساخت‌وساز در جامعه را به دنبال داشته است.در راستای جبران این کسری درآمدها و جایگزین درآمدی مطلوب ما شهرداری لوایحی چون لایحه خدمات شهروندی و لوایح مشارکت‌های اقتصادی به شیوه تهاتر زمین و پروانه با ساختمان‌های آماده در شهر مشهد و نیز در تهران را ارائه کرده است که هرکدام جای بحث دارد.
    لایحه خدمات شهروندی هرچند که به لحاظ ساختاری و زیرساختی لایحه خوبی به شمار می‌رود اما اگر در کنار مشوق‌های اقتصادی در حوزه ساخت‌وساز و سیاست‌های خروج از رکود قرار نگیرد، باعث خواهد شد که به دلیل همین شرایط رکودی مشمولین این عوارض جدید هزینه آن را به روی قیمت کالا‌ها و خدمات خود کشیده و نهایتا از مردم و مصرف‌کنندگان نهایی که در شرایط کنونی از رکود اقتصادی رنج می‌برند، دریافت کنند.
    با توجه به اینکه طرح‌های تفصیلی ملاک عمل پاسخ‌گویی به شهروندان مربوط به چند دهه قبل بوده و از تاریخ پایان طرح هم مدتی گذشته است، لذا در نظر گرفتن ضوابط و تراکم این طرح‌ها و قیمت زمین و هزینه ساخت و این قیمت فروش مسکن، ساخت‌وساز با ضوابط این طرح‌ها، اقتصادی نیست؛ در نتیجه بسیاری از سازندگان با هدف اقتصادی کردن پروژه‌هایشان مبادرت به ساخت‌وساز مازاد بر ضابطه طرح‌ها می‌‌کنند که با توجه به مصوبات اخیر با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند.
    لذا پیشنهاد می‌شود که به منظور خروج از رکود اقتصادی مسکن که وابستگی چندانی به اقتصاد بین‌المللی ندارد و تحریک بازار زمین و مسکن در جامعه سناریوهای مختلفی شامل بازنگری در برخی مصوبات گذشته،تعویق در اجرای برخی مصوبات،ارائه طرح‌ها و لوایح تشویقی پیشنهاد می شود.
    این سیاست‌های تشویقی باعث خواهد شد که از یک طرف گره واحدهای مسکونی ساخته شده که منجر به تشکیل پرونده‌های زیادی هم در کمیسیون‌های ماده ١٠٠ و هم در دادگستری شده است، گشوده شود و از طرف دیگر فعالیت‌های مربوط به ساخت‌وساز مسکن در جامعه از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر شود.
    یکی از راهکارهای پاسخ‌گویی به شهروندان با ضوابط طرح‌های تفصیلی جدید است که بارگذاری‌های آن بایستی با در نظر گرفتن ظرفیت‌های توسعه اقتصادی مناطق باشد لذا تسریع در روند تصویب آن‌ها مورد درخواست است تا درد ناشی از تاخیر آن به چشم مردم و شهروندان نرود.
    * رئیس مرکز پژوهش های شورای شهر
     
    تعداد بازدید: 321
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر